Prešovská tragédia nadlho ovplyvní život celého mesta. „Postraumatický stres môžu zažívať nielen pozostalí po obetiach masívneho výbuchu bytovky, ale aj ich široké okolie,“ upozornila webnoviny.sk Karin Brániková, odborníčka neziskovej organizácie Modrý anjel.
Stresovaný je a bude celý Prešov. A dlho
Organizácia bezplatne poskytuje podporu obetiam tragických udalostí a ich príbuzným. Zároveň zabezpečuje krízovú intervenciu, ktorej cieľom je prinavrátiť zasiahnutým pocit kontroly nad situáciou.
Zverejnili fotografie zvnútra zničenej prešovskej bytovky
„V prípade prešovského výbuchu plynu boli obyvatelia zasiahnutí hneď niekoľkými formami stresu. Zažili traumatický stres zo strachu o holý život a zdravie. A hneď potom ako zistili, že prišli o domov, nastúpil existenčný stres, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov, aj rokov,“ hovorí Karin Brániková, ktorá pôsobila aj ako veliteľka intervenčných zásahov v mnohých krajinách sveta.
Väčšina ľudí, ktorá je následkom podobných udalostí rozrušená, sa v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov cíti lepšie. Dokážu sa viac či menej rýchlo sami zotaviť. „Ak nás však trápi nespavosť alebo neschopnosť zvládať napätie, treba urýchlene kontaktovať odborníkov,“ radí expertka.
Spať sa musí
Nespavosť je v prípade zotavovania sa z traumatického zážitku vážny problém. „Keď nedokážeme spať, naše telo sa nevie zotaviť,“ varuje Brániková.
Rovnako dôležité je v takýchto situáciách pravidelne jesť a dodržiavať pitný režim. Ako aj venovať sa vlastným stratégiám zvládania. Jednoduchšie povedané, robiť to, čo nám pomáha a upokojuje nás. „Ak sa napriek týmto radám, naša vnútorná situácia nezlepšuje, Modrý anjel príde na pomoc,“ dodáva Karin Brániková.
V prípade pretrvávajúcich psychických problémov možno volať na číslo 0944 171 272, kde vás nasmerujú na odbornú pomoc. Ostatné služby pre postihnutých občanov Prešova zabezpečuje Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.