Turisti často podceňujú oblečenie na túry. Príkladov, kedy na to doplatili, je veľa. Pritom na trhu sú v súčasnosti bežne dostupné špičkové materiály oblečenia aj topánok. Samozrejme, tie kvalitné a funkčné sú aj pomerne drahé, a tak poriadna výstroj nie je vôbec lacná.
Odevy na turistiku by mali byť v prvom rade vyrobené z funkčných textílií. Pod pojmom funkčné textílie rozumieme tie, ktoré majú nadštandardné funkcie, napríklad vode odolnosť, priedušnosť, transport tepla, antibakteriálne vlastnosti, nehorľavosť či komfort.
Textília, ktorá kombinuje niekoľko z týchto vlastností označujeme ako multifunkčnú. Z užívateľského hľadiska ide o optimalizáciu komfortu a relaxu pri rekreačných aktivitách a tiež o zlepšenie výkonu pri výkonnostných aktivitách.
Na vonkajšie podnety ako napríklad UV žiarenie, vlhkosť či tlak reaguje inteligentná štruktúra látky napríklad stiahnutím či intenzitou farby. Výhody rozumných textílií sú pohodlnosť, ľahká údržba, trvanlivosť, nízka hmotnosť, dobrá pevnosť, ergonómia a ekologická likvidácia. Najnovšie materiály sú vyrábané tzv. nanotechnológiou.
Bundy a vrchný odev by mali byť vode odolné. Dnes dokážu husto tkané textílie so špeciálnou úpravou povrchu vlákna odolať vodnému stĺpcu do 1000 milimetrov. Pri namoknutí vlákna sa jeho objem nemení. Obvyklá úprava vlákna je fluorocarbónom alebo silikónom, čo zabezpečuje, že kvapky vody sa nevpijú, ale skotúľajú z textílie. Nenasiaknutý materiál zabezpečuje maximálnu priedušnosť, a tým sa minimalizuje kondenzácia pary pod odevom.
Súčasne by však mal byť materiál aj priedušný. Za priedušnosť považujeme schopnosť materiálu prepúšťať smerom von vlhkosť vyprodukovanú telom. Priedušnosť sa meria v gramoch na meter štvorcový látky za 24 hodín, t.j. koľko vlhkosti sa za deň odparí. Táto hodnota je relatívna, pretože súvisí s aktuálnymi klimatickými podmienkami.
Väčšina drahých materiálov je aj vetru odolných. Najlepší je v tom to smere fleece, ktorý svojou špeciálnou konštrukciou (labyrintová membrána) dokáže zastaví až 97 percent sily vetra.