HAAG/BELEHRAD 31. mája (WEBNOVINY) – Ratko Mladič po prvý raz predstúpi pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v piatok. Rozhodol o tom sudca Alphons Orie, ktorý nariadenie podpísal v stredu ráno. Na piatkovom pojednávaní má súd vyzvať bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády, aby vzniesol námietky voči 11 obvineniam. Medzi najvážnejšie patrí obvinenie z genocídy v súvislosti s nariadením masakry v Srebrenici, kde Mladičove jednotky postrieľali 8000 moslimských chlapcov a mužov. Mladič sa má podľa príkazu dostaviť pred súd 3. júna o 10.00 SELČ.
Podľa hovorkyne súdu Nermy Jelačičovej Mladič v stredu absolvoval povinnú lekársku prehliadku, k jeho zdravotnému stavu sa však odmietla vyjadriť. Pracovníci ICTY Mladičovi odovzdali jeho obvinenie, aby si ho mohol preštudovať, a vysvetlili mu procedurálne otázky. Mladiča v utorok večer do Haagu dopravilo srbské vládne lietadlo po tom, ako mu belehradský súd zamietol odvolanie proti vydaniu.
Generála bude súdiť trojčlenný súdny panel, do ktorého už vymenovali sudcov. 63-ročný Holanďan Alphons Orie, pracuje pre ICTY od roku 2001. 63-ročný Nemec Christoph Flueggea je členom tribunálu od roku 2008 a 66-ročný Juhoafričan Bakone Moloto od roku 2005. Orie a Flueggea sa zúčastnili na predbežných pojednávaniach s bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom. Orie sa tiež zúčastnil na procese s bývalým chorvátskym generálom Antem Gotovinom, ktorého v apríli odsúdili na 24 rokov väzenia.
i>Mladič sa vo väzení môže stretávať s Karadžičom aj Gotovinom
Bývalý šéf bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič sa v stredu zobudil vo svojej cele vo väznici v holandskom Haagu, ktorá patrí pod Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY). V areáli celého zariadenia si pritom svoje tresty odpykávajú viacerí bývalí Mladičovi spojenci ale aj rivali. Medzi tých prvých patrí exprezident bosnianskej Republiky srbskej Radovan Karadžič a do druhej kategórie patrí bývalý chorvátsky generál Ante Gotovina.
„Som si istý, že v nasledujúcich dňoch sa stretnú,“ keď Mladiča presunú z cely predbežného zadržania do riadnej cely, uviedol pre agentúru AFP Karadžičov právnik Peter Robinson. Karadžič aj Mladič sú obvinení z podielu na masakre v Srebrenici z roku 1995, pri ktorej prišlo o život asi 8 000 bosnianskych moslimov, a zo štvorročného obliehania Sarajeva, ktoré stálo život 10 000 ľudí. Napriek tomu, že obaja muži počas vojnového konfliktu v Bosne úzko spolupracovali, podľa svedkov sa ich osobný vzťah ku koncu vojny zhoršil.
Celkom iné to je ale v prípade bývalého chorvátskeho generála Anteho Gotovinu, ktorý si v sídle ICTY odpykáva 24-ročné väzenie za vojnové zločiny spáchané na etnických Srboch. V 90. rokoch totiž jeho armáda bojovala aj proti tej Mladičovej. Napriek tomu, že je nepravdepodobné, že by obaja muži zdieľali rovnakú celu, väznica v Haagu disponuje viacerými spoločnými priestormi, kde sa skôr či neskôr určite stretnú. Patrí medzi ne napríklad posilňovňa, kaplnka, práčovňa alebo aj sprchy.
Počas ozbrojených konfliktov z 90. rokov v Juhoslávii prišlo o život viac ako 100 tisíc ľudí. Trestanci odsúdení za vojnové zločiny spáchané v tomto období majú v sídle ICTY zabezpečený relatívne slušný komfort. Okrem športov ako je stolný tenis, stolný futbal alebo basketbal sa môžu venovať aj vzdelávaniu. Medzi najpopulárnejšie kurzy patria lekcie počítačových zručností, ale najmä výučba anglického jazyka.
Takto vyzerajú cely vo väzení Scheveningen
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7532655.stm
Mladič je už v Haagu, pred súd predstúpi o niekoľko dní
Bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič strávil prvú noc v Haagu vo väznici Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). V utorok večer ho do Haagu dopravilo srbské vládne lietadlo po tom, ako mu belehradský súd zamietol odvolanie sa proti vydaniu. Krátko po príchode pracovníci ICTY Mladičovi odovzdali jeho obvinenie, aby si ho mohol preštudovať, a vysvetlili mu procedurálne otázky. Pred súdom by sa Mladič mal prvýkrát objaviť už v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní, oznámil ICTY.
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Mladiča obviňujú z toho, že velil masakre v Srebrenici v roku 1995, pri ktorej prišlo o život asi 8 000 bosnianskych moslimov, ako aj v súvislosti so štvorročným obliehaním Sarajeva, ktoré stálo život 10 000 ľudí. Genocída v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny.
Mladiča vo štvrtok po 16 rokoch na úteku zatkli srbské bezpečnostné sily v dedine Lazarevo na severe Srbska, kde žil pod menom Milorad Komadič. Podľa neoverených správ žil až do roku 2002 s nezmenenou identitou v Belehrade a vo svojom dome pravidelne usporadúval hlučné večierky pre svojich kamarátov.