Ministri G8 sú znepokojení krízou v Severnej Kórei

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Korea
V Južnej Kórei protestujú proti zatvoreniu spoločného priemyselného komplexu oboch Kóreí. Foto: SITA/AP

SOUL 11. apríla (WEBNOVINY) – Severná Kórea vo štvrtok opäť pohrozila úplným uzavretím spoločného priemyselného komplexu v Kchäsongu na hraniciach s Južnou Kóreou, pričom z eskalácie napätia obvinila svojho južného suseda a jeho prezidentku Pak Kun-Hje.

Korea
Foto: SITA/AP

KĽDR tento týždeň oznámila, že stiahne všetkých 53 000 robotníkov zo spoločného komplexu a dočasne zrušila všetky „komerčné aktivity“. Už minulý týždeň zakázala prístup do komplexu všetkých juhokórejským pracovníkom.

“Ak režim prezidentky Pak Kun-Hje neprestane s konfrontáciou, priemyselný komplex v Kchäsongu zanikne,” uviedol vo vyhlásení severokórejský úrad, ktorý komplex spravuje.

Plnú zodpovednosť za takýto vývoj podľa neho ponesie súčasné juhokórejské vedenie. Juhokórejská prezidentka označila tieto kroky za nešťastné a varovala, že KĽDR riskuje stratu dôvery budúcich investorov.

Priemyselný komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá pokračovala napriek mimoriadne vysokému napätiu v regióne.

Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj tvrdej meny a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv. V rámci komplexu pôsobí 120 juhokórejských podnikov, ktoré zamestnávajú okolo 53-tisíc Severokórejčanov.

Severná Kórea v reakcii na sprísnenie medzinárodných sankcií a americko-juhokórejské vojenské cvičenie urobila v posledných týždňov viacero vážnych hrozieb, ktoré vyostrili situáciu na Kórejskom polostrove. Minulý týždeň uviedla svoje strategické raketové jednotky a delostrelectvo do bojovej pohotovosti a zamierila ich na americké vojenské základne na Guame, Havaji a na kontinentálnom území USA. Podľa posledných správ sa KĽDR pripravuje na svoj štvrtý jadrový test.

Ministri G8 sú znepokojení krízou v Kórei aj v Sýrii

Ministri zahraničia skupiny krajín G8 vyjadrili vo štvrtok znepokojenie nad vývojom situácie na Kórejskom polostrove. Ich obavy vyvoláva aj pokračujúci krvavý konflikt v Sýrii ako aj iránsky jadrový program.

Ministri tiež hovorili o stupňujúcom sa násilí voči deťom v konfliktných zónach. Šéf britskej diplomacie William Hague vyhlásil, že táto téma bude prioritou tohtoročného predsedníctva Británie v G8.

Obavy z hrozieb zo strany Severnej Kórey ako aj možného štvrtého jadrového testu vyjadril najmä japonský minister zahraničia Fumio Kišida. Jeho americký partner John Kerry v tejto súvislosti poznamenal, že KĽDR “sa priblížila k veľmi nebezpečnej hranici”.

Ku kritike KĽDR sa pridal aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. “Na Severnú Kóreu máme rovnaký názor ako Spojené štáty,” povedal, zároveň však odsúdil konanie americko-juhokórejského vojenského cvičenia, ktoré je podľa neho jedným z dôvodov súčasnej krízy.

Ministri G8 sa majú tiež zaoberať požiadavkou sýrskych povstalcov, ktorí chcú od medzinárodného spoločenstva zbrane. Šéfovia diplomacií sa však k tejto otázke zatiaľ nevyjadrili, keďže názory na vyzbrojenie sýrskych povstalcov sa medzi jednotlivými krajinami líšia. USA a EÚ im zatiaľ poskytujú nevojenskú pomoc. Za poskytovanie zbraní povstalcom je hlavne Británia, ktorá usiluje o zrušenie embarga na dovoz zbraní do Sýrie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John KerryPak Kun-HjeSergej LavrovWilliam Hague