Ministerstvu zdravotníctva sa nepáčia protikorupčné body

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan uhliarik
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik krstil menom Klára vrtuľník Agusta A109 K2 Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air - Transport Europe v košickej Univerzitnej nemocnici. Košice, 26. august 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva SR je nespokojné s návrhom protikorupčných opatrení a Etického kódexu, ktorý predložilo Lekárske odborové združenie (LOZ).

„Etický kódex rieši vzťah k pacientom len na dvoch stranách z deviatich, čo je mimoriadne málo a je to ďalšia ukážka postoja Lekárskeho odborového združenia k pacientom po tom, ako ich používali ako rukojemníkov v boji za vyššie platy,“ uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Upozornil na to, že zoznam protikorupčných opatrení vôbec nerieši korupciu medzi lekárom a farmaceutickou firmou alebo medzi lekárom a pacientom.

Ministerstvo sa obáva šikanovania lekárov

Rezort zdravotníctva je tiež prekvapený, že LOZ chce trestať lekárov za to, ak nebudú presadzovať „spoločné ciele a spravodlivé požiadavky“, pričom v dokumente sa nikde nepíše, kto určí, čo sú spravodlivé požiadavky.

Ministerstvo sa preto obáva šikanovania lekárov za to, ak hypoteticky nepodporia platy lekárov na úrovni 3000 eur mesačne, alebo nepodajú výpoveď, ak ich na to vyzve LOZ. „LOZ neprimerane zasahuje do možnosti slobodného rozhodnutia lekára pri presadzovaní vlastných požiadaviek,“ uvádza ministerstvo. Odporúča LOZ, aby bolo otvorenejšie k verejnosti a zverejňovalo na svojej internetovej stránke začiatok disciplinárneho konania voči konkrétnemu lekárovi, aby bolo konanie prístupné verejnosti, a aby sa na internetovej stránke LOZ zverejňoval výsledok a odôvodnenie rozhodnutia disciplinárnej komisie do 15 dní po rozhodnutí.

Lekár musí zverejniť, koľko peňazí získa od farmaceutických firiem

V návrhu protikorupčných opatrení ministerstvu chýba návrh, aby lekár musel povinne oznámiť pacientovi, že farmaceutická firma mu platí za neintervenčnú klinickú štúdiu (štúdia po zavedení lieku na trh), do ktorej pacienta
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

bez jeho súhlasu zaradil a preto mu predpisuje určitý liek.

„Zároveň by mal mať každý lekár na dverách ambulancie, alebo na verejnej nástenke nemocničného oddelenia zverejnené, pre ktoré farmaceutické spoločnosti vykonáva neintervenčné klinické štúdie a koľko za to dostáva peňazí,“ odporúča ministerstvo. Lekár by tiež mal pacientovi podľa rezortu pri prvotnom pohovore vysvetliť, ktoré výkony mu budú poskytnuté bezplatne a za ktoré musí prípadne zaplatiť (napríklad nadštandardná izba), aby pacient na konci pobytu v nemocnici neplatil za niečo o čom si myslel, že platiť nemusí.

Ministerstvo zdravotníctva okrem toho listom požiada mimovládne organizácie Transparency International Slovensko a Alianciu Fair Play, aby pripomienkovali etický kódex aj návrh protikorupčných opatrení v záujme maximálnej kvality oboch dokumentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR