BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) chce umožniť dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera. Na okrúhlom stole Inštitútu hospodárskej politiky k vyplácaniu dôchodkov z druhého piliera to uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.
Podľa neho plánuje ministerstvo zaviesť 7-ročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého by pozostalí zdedili po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku.
Ministerstvo chce zaviesť 7-ročné garantované obdobie
Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomrel napríklad po dvoch rokoch od kúpy dôchodku, pozostalí by dedili sumu dôchodku, ktorú by inak dostával poberateľ dôchodku, počas zvyšných piatich rokov.
Vyplácanie penzií v druhom pilieri sa zmení, odklepla vláda
Peniaze z druhého piliera sa budú dať dediť
Ak sporíte v druhom pilieri, pozrite si zmeny vyplácania
Takéto riešenie by sa malo podľa Buriana zaviesť pre všetkých poberateľov doživotnej renty z druhého piliera. Následkom zavedenia takejto formy dedenia sa podľa štátneho tajomníka rezortu práce a sociálnych vecí doživotné penzie z druhého piliera znížia asi o 2 %.
Predstavený návrh by mali poslanci vložiť do vládneho návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení buď počas rokovania parlamentného sociálneho výboru o tejto novele, alebo počas druhého čítania v pléne Národnej rady SR.
Ľudovít Kaník zmeny v dedení víta
Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) návrh na dedenie počas siedmich rokov od priznania doživotnej penzie ocenil. „Filozofia ide správnym smerom,“ povedal počas okrúhleho stola. Uvítal by, ak by sa tento zámer objavil v parlamente ako pozmeňujúci návrh.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí však podľa Buriana stále trvá na tom, aby si výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, musela z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, bude určený len pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur.
Druhou skupinou sporiteľov, pre ktorých bude dostupný programový výber nasporenej sumy, budú tí sporitelia, ktorí vzhľadom na nízky nasporený objem prostriedkov nedostanú od životných poisťovní žiadnu ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku. Formou programového výberu bude vyplácať penzijné úspory úzkemu okruhu sporiteľov príslušná dôchodková správcovská spoločnosť, pričom nevyplatenú sumu dôchodku zdedia pozostalí.
Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 25. aprílu tohto roka takmer 5,95 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak oproti 17. aprílu zvýšila o 3,3 mil. eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) evidovali 510,52 mil. eur, čo znamenalo nárast o 0,2 mil. eur.
V zmiešaných fondoch sa nachádzalo 56,76 mil. eur, čím objem majetku v týchto fondoch klesol o 0,04 mil. eur. V dlhopisových fondoch k minulému piatku objem prostriedkov stúpol o 2,93 mil. eur na takmer 5,33 mld. eur. V indexových fondoch DSS spravovali 52,2 mil. eur, čím hodnota majetku v týchto fondoch vzrástla o 0,2 mil. eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.
V akciových fondoch sa aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky k minulému piatku medzitýždenne zmenila od záporných 0,22 % po kladných 0,15 %. Hodnota dôchodkovej jednotky v týchto fondoch dosahovala od 0,037010 eura po 0,040504 eura. V zmiešaných fondoch sa hodnota dôchodkovej jednotky v porovnaní so 17. aprílom zmenila od záporných 0,15 % po kladných 0,09 %.
V týchto fondoch predstavovala hodnota dôchodkových jednotiek od 0,038624 eura po 0,040690 eura. V dlhopisových fondoch sa hodnota penzijných jednotiek zmenila od záporných 0,01 % po kladných 0,13 %. Hodnoty jednotiek v týchto fondoch boli k minulému piatku v pásme od 0,040748 eura po 0,042490 eura. Indexové fondy zaznamenali zmenu penzijnej jednotky od záporných 0,67 % po kladných 0,37 %. Dôchodkové jednotky v týchto fondoch dosahovali hodnoty od 0,039434 eura po 0,046035 eura.
Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) spravovali k 25. aprílu vo svojich fondoch vyše 1,36 mld. eur. V príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch sa hodnota dôchodkových jednotiek zmenila od záporných 0,43 % po kladných 0,30 %. Vo výplatných dôchodkových fondoch sa penzijná jednotka zmenila od záporných 0,01 % po kladných 0,11 %.