Ministerstvo dalo pripomienkovať stratégiu riadenia hraníc, medzi hrozby zaraďuje aj migráciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štátna hranica
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Geografické podmienky slovensko-ukrajinskej hranice a hrozby nelegálnej migrácie sú stále výzvou na systematické posilňovanie technických a personálnych kapacít, ktoré plnia úlohy na úseku zabezpečovania tejto hranice.

Uvádza sa to v dokumente Národná stratégia integrovaného riadenia hraníc na roky 2019 až 2022, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Vonkajšia hranica schengenu

Ukrajinská hranica, spolu s letiskami, z ktorých sa lieta do takzvaných tretích krajín (krajiny mimo EÚ), predstavuje na Slovensku „vonkajšiu hranicu“ schengenského priestoru.

„SR má vonkajšiu pozemnú hranicu s Ukrajinou v dĺžke cca. 97,8 kilometra, pričom južný úsek v 1/3 dĺžky je rovinatý terén a severný úsek v 2/3 dĺžky tvorí kopcovitý až horský terén. Tieto okolnosti majú vplyv aj na druh a zložitosť nasadenia technických prostriedkov a personálu na vykonávanie hraničného dozoru na tzv. zelenej hranici,“ konštatuje materiál.

Južný rovinatý úsek vonkajšej hranice bol podľa ministerstva vnútra už v roku 2007 zabezpečený súvislým kamerovým reťazcom, ktorý dokáže odhaľovať prípady neoprávneného prekračovania tejto hranice.

„Hlavným cieľom do budúcnosti je najmä postupná obmena niektorých komponentov tohto kamerového reťazca, najmä samotných kamier z dôvodu technického a morálneho zastarania po 10 rokoch od uvedenia do prevádzky,“ uvádza sa v materiáli.

Kombinácia technických prostriedkov

Severný úsek vonkajšej hranice je podľa ministerstva vnútra v súčasnosti zabezpečený kombináciou rôznych technických prostriedkov, ktoré odhaľujú neoprávnené prekračovanie vonkajšej hranice.

„Táto severná časť vonkajšej hranice nie je súvisle pokrytá stacionárnymi technickými prostriedkami. Cieľom pre nasledujúce roky je pokračovať v budovaní takéhoto zabezpečenia. V oblasti mobilných technických prostriedkov treba vykonať obmenu prostriedkov a zariadení na nočné videnie (infraprístroje a termokamery) a riešenie dodania zariadení na monitoring a eliminovanie nízko letiacich zariadení cez vonkajšiu pozemnú hranicu s Ukrajinou využívaných k páchaniu cezhraničnej trestnej činnosti,“ uvádza sa v dokumente.

Značná časť mobilných technických prostriedkov na odhaľovanie neoprávneného prekračovania vonkajšej hranice SR s Ukrajinou, ako aj dopravné prostriedky boli podľa rezortu vnútra dodané pred rokom 2008. Cieľom v nasledovných rokoch je preto zabezpečiť ich postupnú obmenu.

Čistenie hraničného pásu

„Je treba kontinuálne pokračovať v čistení hraničného pásu. Z tohto dôvodu sa navrhuje zabezpečiť dodanie špeciálneho zariadenia na čistenie hraničného pásu a to najmä v záujme prehľadnosti značenia úseku hranice a taktiež uľahčenia využívania technických zariadení pri hraničnom dozore,“ konštatuje rezort.

V nasledovnom období by sa podľa ministerstva mala posilniť aj oblasť vykonávania spoločných hliadok, ktoré sú vykonávané slovenskými a ukrajinskými pohraničnými orgánmi v oblasti hraničného dozoru na tzv. zelenej hranici.

Rezort dodáva, že v tejto oblasti je cieľom prijatie zmluvy, ktorá by umožňovala efektívnejší výkon týchto spoločných hliadok, najmä v oblasti posilnenia oprávnení a možnosti nosenia a použitia niektorých donucovacích prostriedkov..

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR