BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva plánuje prijať v liekovej politike opatrenia, ktoré by do konca tohto roka mali priniesť úsporu 183 mil. eur. Ako ďalej informovala riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky na ministerstve Michaela Gajdošová, všetky ušetrené prostriedky budú nasmerované späť do liekovej politiky. Zmeny by mala priniesť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti a zákona o liekoch. Prvá by mala byť účinná od augusta a druhá od októbra tohto roku. Jedným z prijatých opatrení bude aj generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom. Ako spresnila Gajdošová, rezort plánuje vydať tzv. pozitívny zoznam účinných látok. Ten bude obsahovať také účinné látky, ktoré lekári budú musieť predpisovať. Zoznam sa však nebude týkať napr. omamných a psychotropných látok, viaczložkových liekov alebo liekov pod patentovou ochranou.
Rezort plánuje viac využívať aj farmakoekonomické hodnotenia liekov. Po novom by sa do kategorizačného zoznamu mohli dostať iba také lieky, ktorých dodatočné náklady vynaložené na jednotku zlepšenia zdravotného stavu pacienta sú nižšie ako 18 tis. eur za jeden získaný rok zlepšenej kvality života. Zároveň bude stanovená horná hranica na úrovni 26 500 eur, pri ktorej prekročení liek nebude môcť byť zaradený do kategorizácie. Všetky lieky medzi uvedenými hranicami sa budú posudzovať osobitne a bude sa na ne vzťahovať podmienená kategorizácia.
Zmeny čakajú aj generické lieky. Ministerstvo chce, aby mohli vstupovať na trh nie štyrikrát ročne, ako je to v súčasnosti, ale dvanásťkrát. Zároveň chce však sprísniť podmienky ich vstupu na trh. Aktuálne platí, že prvý generický liek vstupujúci do kategorizácie musí byť lacnejší minimálne o 20 % v porovnaní s originálnym liekom. Rezort chce túto hranicu posunúť na 30 %. Ďalšou novinkou má byť podľa Gajdošovej aj stanovovanie spoločných cien liekov, ktoré slúžia na liečbu rovnakého ochorenia, ale obsahujú rozdielne účinné látky.
Rezort chystá zmeny aj v rámci revíznych činností zdravotných poisťovní či v referencovaní cien liekov. Po novom by ceny liekov na Slovensku nemali byť vyššie ako je druhá najnižšia cena v EÚ. Novinkou by však mala byť možnosť zvýšenia ceny lieku v rámci referencovania. Ministerstvo to však umožní iba vtedy, ak bola cena lieku v predchádzajúcom období znížená aspoň o 10 %, alebo je cena dlhodobo na úrovni 95 % z druhej najnižšej ceny v únii. Zvýšenie ceny však podľa Gajdošovej bude aj tak možné iba na úroveň druhej najnižšej ceny v únii.