BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Štát sa chystá obmedziť počet absolventov práva či medicíny.
Minister školstva Dušan Čaplovič plánuje zaviesť limity na prijímanie študentov na jednotlivé odbory vysokých škôl. Verí, že ak vzdelávanie prispôsobí požiadavkám trhu, na úradoch práce nebude končiť tak veľa ľudí s vysokoškolským diplomom ako dnes.
Nazdáva sa, že ak štát občanom platí štúdium, môže rozhodovať, koľko poslucháčov bude študovať na drahých či menej efektívnych odboroch. „Napríklad vo Francúzsku existuje numerus clausus na lekárske disciplíny. Už som sa bavil o lekárskych vedách a absolventoch lekárskych fakúlt, že sa dohoda medzi tromi lekárskymi fakultami nájde,“ povedal Čaplovič.
Špičkové univerzity je možné zrátať na prstoch
Podľa ministra je zrejmé, že špičkové univerzity na Slovensku možno zrátať na prstoch dvoch rúk.
Po troch medzinárodne úspešných univerzitách sú podľa neho v Košiciach a Bratislave, po jednej vo Zvolene, Trenčíne a Nitre. „Dohodnem sa predovšetkým s týmito ľuďmi, ako budeme meniť naše vysoké školstvo,“ hovorí Čaplovič.
V súčasnosti má Slovensko k dispozícii len nepriame ukazovatele kvality vysokých škôl, ako napríklad rebríček o úspešnosti absolventov na pracovnom trhu. Čaplovič sa tiež spolieha na hodnotenia ARRA, ktorá posudzuje vedecké výstupy škôl. „Vieme posúdiť kvalitu pedagógov, profesorov. Pre mňa je profesor predovšetkým taký, ktorý robí aj vedecký výskum a taký profesor, ktorý len opakuje, ten môže ísť prednášať aj na stredné školy,“ poznamenal Čaplovič.
Potreba Slovenska nie je v zriaďovaní ďalších VŠ
Šéf Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Libor Vozár hovorí, že sa dá vecne diskutovať o tom, ktorí absolventi si nachádzajú prácu ľahšie a ktorí nie. Súčasná legislatíva však neobsahuje páky na vytvorenie limitov, keďže na trhu vzdelávania pôsobia popri verejných vysokých školách aj súkromné. Skôr navrhuje zamyslieť sa nad tým, či je ešte reálne udržiavať popri dennom štúdiu aj externé, ktoré produkuje najviac absolventov.
„Externé štúdium bolo vytvorené pre starších zamestnaných, ktorí si pred rokom 1989 nevedeli zabezpečiť vysokoškolské vzdelanie a k svojej práci ho teraz potrebujú, no dnes je už táto potreba nasýtená,“ povedal agentúre SITA Vozár.
Šéf rektorov súhlasí so zámerom ministra nepodpísať počas nasledujúcich štyroch rokov vznik žiadnej novej súkromnej vysokej školy. „Na Slovensku máme dosť vysokých škôl a myslím si, že potreba Slovenska nie je v zriaďovaní ďalších,“ uzavrel Vozár.