Minister Lajčák odmieta konšpirácie Chmelára o vojenských základniach USA na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Chmelár, Miroslav Lajčák
Zľava: Kandidát na prezidenta Eduard Chmelár a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 27. februára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odmieta ničím nepodložené a konšpiratívne tvrdenia Eduarda Chmelára o bilaterálnej dohode, ktorá údajne umožní výstavbu vojenských objektov USA na Slovensku.

Dohody o obrannej spolupráci

Kandidát na prezidenta Chmelár v statuse na sociálnej sieti Facebooknaznačil, že dohodu navrhol šéf americkej diplomacie Mike Pompeo na schôdzke počas jeho návštevy Bratislavy.

Bilaterálne dohody o obrannej spolupráci (DCA) už podľa Chmelára ponúkli Spojené štáty viacerým krajinám a vo všetkých týchto prípadoch ide o vybudovanie vojenských základní USA alebo o uľahčenie prítomnosti amerických vojakov na území dotyčných štátov.

„Keď (minister, pozn. red.) Lajčák hodnotil túto schôdzku, že bola priateľská, že nás Pompeo do ničoho netlačil, a že neprišiel so žiadnymi požiadavkami, nehovoril celkom pravdu,“ kritizuje Chmelár a obvinil vládu, že táto dohoda nevznikla z našich štátnych záujmov, ale zo záujmov USA.

„Aj český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr priznáva, že skutočným cieľom ochoty USA modernizovať vojenské základne v strednej Európe je umožniť na nich činnosť amerických ozbrojených síl,“ napísal Chmelár.

Text dohody je stále predmetom rokovaní

Ministerstvo oponuje, že dohoda o obrannej spolupráci je štandardnou zmluvou. Takéto alebo veľmi podobné zmluvy majú USA uzatvorené s takmer všetkými členskými štátmi NATO,“ uviedlo v reakcii pre portál WebNoviny.sk.

Slovensko a USA podľa vyjadrenia ministerstva zahraničia rokujú o dohode od novembra 2017. „Na rokovaní sa zúčastňujú aktívne všetky príslušné rezorty a ich experti,“ priblížil Lajčákov rezort s tým, že na ostatnom kole rokovaní sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aj Ministerstva obrany SR.

Text dohody je podľa ministerstvo stále predmetom rokovaní a po ich ukončení bude v súlade so štandardnou praxou predložený na schválenie vo vláde následne v rámci ratifikácie bude o súhlas požiadaná Národná rada SR. „Akékoľvek tvrdenia, že minister Lajčák robí niečo poza chrbát len poukazujú na to, že pán Chmelár má buď elementárne vedomostné nedostatky, alebo vedome klame a zavádza,“ uzavrelo svojej stanovisko ministerstvo zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard ChmelárMike PompeoMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR