BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko po úspešných emisiách dlhopisov na západe preskúma možnosti financovania dlhu aj v Japonsku.
Minister financií Peter Kažimír tam cestuje v stredu. „V rámci môjho pobytu na výročnom zasadnutí Medzinárodného menového fondu v Tokiu sa stretnem asi s desiatkou potenciálnych investorov. Súvisí to s programom, ktorý sa začal minulý rok z hľadiska diverzifikácie rizík financovania potrieb štátu,“ povedal v stredu minister.
Či sa Slovensko pokúsi predávať ďalšiu väčšiu emisiu dlhopisov v zahraničí v najbližších mesiacoch je však otázne.
Momentálne má totiž štát peňazí dosť a podľa ministra sa predzásobil až na úrovni 3 mld. eur, aby sa vyhol prípadným problémom s financovaním dlhu, ako tomu bolo koncom minulého roka.
Ďalšiu emisiu v tomto roku však začiatkom októbra Kažimír odmietol so slovami, že by to zvýšilo verejný dlh. Už pri súčasne očakávaných úrovniach dlhu sa pritom aktivujú opatrenia z ústavného zákona o dlhovej brzde.
Zástupcovia ministerstva financií pritom fakt, že Slovensko má pre tento rok zdroje na prefinancovanie dlhu zabezpečené, avizovali už v prvom polroku. Odvtedy si tvorí zásoby peňazí do budúcnosti. Pomohli tomu predovšetkým úspešné emisie v Českej republike, Švajčiarsku a Spojených štátoch amerických. Celkovo od začiatku roka boli predané štátne dlhopisy za vyše 6,6 mld. eur, okrem toho štát investorom ponúkal aj pokladničné poukážky.
Vyhlásil to šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) Klaus Regling pre utorňajšie vydanie nemeckého týždenníka Die Zeit. Šéf tzv. trvalého eurovalu ďalej uviedol, že reštrukturalizácia dlhu Grécka bezprostredne nie je potrebná a situácia v eurozóne sa zlepšuje.
„Čo sa týka rozpočtovej konsolidácie a obnovenia dôvery, prešli sme najmenej polovicu cesty. Ak budeme pokračovať na ceste reforiem, túto fázu dokončím za dva roky,“ povedal Regling. Odvolal sa pri tom aj na vyjadrenia ázijských investorov, ktorí podľa neho hodnotia situáciu v eurozóne menej pesimisticky, než to bolo ešte pred pol rokom.