Minister Gajdoš zrejme nepozná kľúčový zákon, tvrdí Matovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Matovičovi OĽaNO podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv funguje ako rodinná firma. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Konanie ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča buď úmyselným činom, čím navádza vojakov k páchaniu trestnej činnosti, alebo absolútnym diletantizmom, keď nepozná kľúčový zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov.

Matovič na štvrtkovej tlačovej besede reagoval na slová ministra obrany po tom, ako udelil hodnosť kapitána predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).

„Sila rozkazu je viac ako zákon“

„Ako všetci viete, o rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy musia vojaci splniť. Sila rozkazu je viac ako zákon,“ povedal Gajdoš, čím podľa Matoviča odkázal, že vojak nemá žiadne právo diskutovať o rozkaze.

„Ale kľúčový zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov hovorí, že vojenský rozkaz nesmie byť vydaný v rozpore so zákonom alebo ústavou. Ak sa profesionálny vojak domnieva, že rozkaz je v takom rozpore, tak je povinný veliteľa upozorniť, že mu taký rozkaz dáva. Ďalej je vojak povinný odoprieť splnenie takého rozkazu, ak by ním spáchal trestný čin či priestupok,“ povedal Matovič.

Líder hnutia OĽaNO vyhlásil, že minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ako vojak zložil vojenskú prísahu, z ktorej mu vyplýva, že bude verný Slovenskej republike a bude zodpovedne plniť úlohy, ktoré mu vyplývajú z ústavy, zákonov a bude vykonávať vojenské rozkazy. Podľa Matoviča minister „buď nepozná kľúčový zákon, alebo pozná a naschvál chce nabudiť pocit, že odteraz Slovensko nie je liberálna demokracia a začína nám tu vládnuť kapitán Danko s ministrom Gajdošom“.

Zákonom chcú odstrániť „papalašizmus“

Po medializovaní informácií o udeľovaní vojenských hodností aktívnym politikom OĽaNO na marcovú schôdzu parlamentu návrh zákona, ktorý odoberie hodnosti politikom a zavedie striktné pravidlá do budúcnosti. „Aby sme zlý stav dostali do akceptovateľných podmienok. Aby boli politici vojensky degradovaní do pôvodných hodností,“ zdôvodnil návrh poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Viskupič.

„Zákon sa bude vzťahovať aj do minulosti, aby papalašizmus odstránil. Druhú vec, ktorú zákon rieši, je, aby boli jasné pravidlá, akým spôsobom sa môžu vojenské hodnosti udeľovať,“ dodal s tým, že aktívni politici nebudú môcť byť takto povyšovaní a každý vojak v zálohe bude musieť spĺňať kritériá, na základe ktorých bude povýšený vždy len o jednu hodnosť.

Predsedu parlamentu Andreja Danka povýšil v septembri minulého roku minister obrany Peter Gajdoš do hodnosti kapitána v zálohe. Danko po medializácii prípadu zdôraznil, že je na svoju vojenskú hodnosť hrdý a v prípade potreby je pripravený prevziať zodpovednosť, ktorá mu ako kapitánovi prináleží. O tom, že sa šéf parlamentu stal v tichosti armádnym dôstojníkom, informoval Denník N. Ocenenie mal dostať aj za to, že žiadal navýšenie rozpočtu pre armádu.

Predsedu vlády Roberta Fica zase podľa medializovaných informácii v marci 2016 povýšil bývalý minister obrany Martin Glváč na plukovníka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičJozef ViskupičMartin GlváčPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiOzbrojené sily Slovenskej republiky