Minister Čaplovič zmenil názor, povolí ďalšiu vysokú školu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Minister školstva Dušan Čaplovič navrhuje povoliť vznik súkromnej Vysokej školy Goethe Uni Bratislava.

Pri svojom nástupe do funkcie pritom deklaroval, že za jeho pôsobenia nedostane zelenú žiadna súkromná škola.

V máji, keď vláda na ministrov návrh zamietla vznik Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií, Čaplovič vyhlásil: „Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl“.

Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu. „Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ argumentuje Čaplovič.

Očakáva, že vznik tejto školy ocenia aj študenti, „ktorí budú môcť študovať atraktívne odbory v nemeckom jazyku“.

Prídu zahraniční lektori

študenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Ministerstvo školstva
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Čaplovič obhajuje školu aj tým, že vďaka nej k nám prídu zahraniční lektori a škola bude vzdelávať študentov nielen zo Slovenska ale aj z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Podľa Čaploviča je Slovensko otvorené príchodu aj ďalších prestížnych vysokoškolských pracovísk, ktoré by boli garantom kvalitnej výučby a vysokoodborného vedeckého zázemia.

„Ak v budúcnosti príde takýto návrh, budem to hodnotiť veľmi pozitívne. Myslím si, že konkurencia z medzinárodného prostredia kvalitných univerzít je aj tlakom na kvalitu vzdelávania v celom našom vysokoškolskom prostredí,“ uzavrel Čaplovič.

Žiadosť o registráciu školy podala Goethe Uni, a. s., ktorá sa ešte ako Unicenter International, a. s. neúspešne pokúsila získať štátny súhlas na vznik monofakultnej školy Unicentrum – Medzinárodnej vysokej školy manažmentu v Piešťanoch.

Vláda v októbri 2010 jej vznik zamietla s odôvodnením, že v danej oblasti už vzdelávajú viaceré iné školy.

Vtedy sa zakladatelia snažili získať akreditáciu na program kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore cestovný ruch. Člen predstavenstva Goethe Uni, a. s. Peter Slivka agentúre SITA v októbri 2011 povedal, že tentoraz ide o nový a kvalitnejší projekt s novým pedagogickým obsadením a bude partnerskou inštitúciou renomovanej vysokej školy so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.

Tri študijné programy

študenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Akreditačná komisia súhlasila s udelením štátneho súhlasu Vysokej škole Goethe Uni Bratislava, ktorej štatutárom je Stefan Wolf, pre tri študijné programy na bakalársky aj magisterský stupeň štúdia v dennej aj externej forme.

Odporúča súhlasiť so vzdelávaním v študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v študijnom odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, tiež v študijnom programe cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore 8.1.1 cestovný ruch a v študijnom programe mediálna a marketingová komunikácia v študijnom odbore 3.2.3 masmediálne štúdiá.

Ministerstvo školstva mimoriadne rozhodne o študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, keďže podľa Sústavy študijných odborov Slovenskej republiky je možné v tomto študijnom odbore uskutočňovať iba študijné programy v druhom a treťom stupni.

„Ministerstvo školstva po udelení štátneho súhlasu rozhodne o registrácii vnútorných predpisov,“ píše sa v materiáli, ktoré minister predložil na medzirezortné pripomienkové konanie.

V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, tri štátne a dvanásť súkromných vysokých škôl. Vzdelávanie poskytujú aj štyri zahraničné vysoké školy, všetky z Českej republiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Čaplovič