Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) sa v utorok telefonicky dohodol so svojím českým kolegom Janom Lipavským na ďalšej spolupráci Slovenska a Českej republiky. Ministri otvorili viacero otázok, ktoré pred nimi stoja v tomto roku.
Návšteva sa plánuje na jar
Po júnovej návšteve Lipavského na Slovensku prijal Blanár pozvanie na návštevu Českej republiky, ktorá sa plánuje na jar.
„Napriek rôznym pohľadom na zahranično-politické dianie sme sa s Janom Lipavským zhodli, že najdôležitejšia je otvorená komunikácia. Je potrebné hovoriť s každým, aj s tými, s ktorými nesúhlasíme alebo sa v niečom nezhodujeme. Inak by sa ťažko hľadal konsenzus, ktorý je podstatou všetkých dohôd, i tých medzinárodných, ku ktorým sa obe naše republiky hlásia,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.
Slovenské veľvyslanectvo v Baku sa stalo kontaktným veľvyslanectvom NATO v Azerbajdžane
Ministri sa zhodli na tom, že do stretnutia bude sfinalizovaný plán konzultácií na expertnej úrovni medzi oboma rezortmi, ktorý nadväzuje na spoločný protokol o spolupráci z roku 2014. Plán konzultácií plánujú spoločne podpísať počas Blanárovej návštevy.
Spoločné stretnutie v Topoľčiankach
Blanár zároveň Lipavskému ponúkol, aby ich ministerstvá symbolicky pripravili spoločné podujatie v Topoľčiankach, spájajúcich oba štáty ako letné sídlo bývalých prezidentov od čias Tomáša G. Masaryka. V tomto roku si pripomíname 175. výročie narodenia prvého prezidenta štátu Slovákov a Čechov. Diskutovali tiež o stretnutí Slavkovského formátu S3, ktorého predsedajúcou krajinou je v súčasnosti Česká republika.
Slovensko bude pokračovať v suverénnom presadzovaní národných záujmov na všetky svetové strany, vyhlásil Blanár
„Český kolega ma informoval, že sú pripravení zorganizovať zasadnutie. Avšak zhodli sme sa na tom, že v súčasnosti prebiehajú zložité rokovania po parlamentných voľbách v Rakúsku o vytvorení vlády, a preto z tohto dôvodu počkáme na novú rakúsku vládu a podľa toho buď Česká republika, ak to časovo stihneme, alebo Slovenská republika po 1. júli, keď prevezmeme líderstvo v rámci S3, zorganizujeme zasadnutie k aktuálnym témam,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie.
Zároveň svojho českého kolegu informoval, že v druhom polroku usporiada rokovanie vo formáte C5 (Central 5 alebo aj Stredoeurópska päťka – neformálne zoskupenie Česka, Maďarska, Slovenska, Slovinska a Rakúska).