BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Politici by mali prestať presúvať figúrky na šachovnici a začať podnikať konkrétne kroky pre zmenu politickej kultúry a spoločenskej situácie. Uvádza sa to vo vyhlásení viacerých spoločenských iniciatív, ktoré ich zástupcovia vo štvrtok prezentovali na tlačovej besede.
Disciplinárne stíhanie Špirka
Ako zdôraznila Zuzana Wienk z iniciatívy Chceme veriť, od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky uplynuli už dva mesiace, ale politici vzhľadom na túto udalosť, ako aj ďalšie udalosti, ktoré sa v poslednom období odohrali, nekonajú v pokore.
V strane Smer-SD sa hovorí o Sakovej ako o ministerke vnútra, Stromček vraj ponuku odmietol
Wienk ocenila, že premiér a zastupujúci minister vnútra Peter Pellegrini zariadil odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcie. „Ale je to vraj profesionál na svojom správnom mieste,“ povedala s tým, že argument, že musí odísť iba preto, lebo bezpečnostné zložky čelia útoku, je neprijateľný.
Danko podľa SaS využíva oslabenie Smeru-SD, aby si jeho vydieraním posilnil svoje pozície
Gašpar totiž podľa nej vedie políciu, ktorá asistuje prokuratúre ako ochranný val pre mocných tohto štátu. „Aby mohli ostať nad zákonom a aby ich konanie nebolo potrestané,“ uviedla s tým, že príkladom je napríklad disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka alebo nečinnosť orgánov v súvislosti so zastrašovaním poľnohospodárov na východnom Slovensku.
Mimovládky sa chcú spájať
K spoločnej výzve sa pridali iniciatívy Chceme veriť, Kultúrny reparát, Iniciatíva slovenských učiteľov, Nová Cvernovka, študentská iniciatíva niejenamtojedno, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.
„Všetci cez svoje čiastkové príbehy zažívame to isté. Zažívame spoločného menovateľa našich problémov,“ povedala Wienk s tým, že ide o slabé inštitúcie, ktoré nedokážu presadzovať verejný záujem, masívne unikajúce verejné zdroje do súkromných rúk, zodpovednosť za trestné činy, ktorá nie je vyvodzovaná, alebo to, že v tejto krajine existuje kasta ľudí, ktorí sú nad zákonom.
„My v takejto krajine žiť nechceme. Máme toho dosť,“ uviedla s tým, že od politikov žiadajú zmenu, „ktorú budeme môcť vidieť a ktorej budeme môcť veriť“. Do funkcií by podľa nej preto mali byť nominovaní kompetentní ľudia s vysokým morálnym kreditom.
Mimovládne organizácie a iniciatívy chcú podľa Wienk diskutovať a stretávať sa za účelom vyjadrenia solidarity k jednotlivým agendám, ktoré presadzujú „Chceme sa spájať, a chcem sa ozvať vždy, keď bude šikanovaný novinár, farmár, prokurátor, ktokoľvek z nás, kto je šikanovaný len preto, že si plní svoje povinnosti alebo sa nevie domôcť svojich práv,“ dodala.