BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Samosprávne kraje sa dostávajú pre výpadok v daniach do situácie, ktorá už ohrozuje plnenie základných funkcií samosprávnych krajov v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, výkonu vo verejnom záujme, v oblasti dopravy, údržby a opráv ciest 2. a 3. triedy. Tvrdí to predseda združenia šéfov samospráv SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. O problémoch samospráv dnes prišli hovoriť ich predsedovia na úrad vlády s premiérkou Ivetou Radičovou. „Zastavili sme akékoľvek rozvojové aktivity,“ povedal Mikuš. Podľa šéfov samospráv sú ohrozené aj možnosti čerpania z eurofondov, lebo kraje nemajú prostriedky na spolufinancovanie. „Toto je dnes hlavná téma. Bohužiaľ, prinajmenšom dva samosprávne kraje sú už v krízovom režime a ostatné sú v ohrození,“ zhodnotil Mikuš, podľa ktorého s opatreniami na optimalizáciu začali už niektoré kraje pred štyrmi rokmi. V krízovom režime momentálne funguje Banskobystrický a Žilinský kraj. Šéfovia samospráv informovali Radičovú aj o výpadku vo financovaní samosprávnych krajov za prvý polrok tohto roka. Ten bol podľa Mikuša 80 miliónov eur. Premiérke predložili požiadavky na sanovanie tohto výpadku. „Požadujeme, aby bola použitá rezerva v štátnom rozpočte vo výške 22 miliónov eur, ktorá bola vytvorená zo 6,2 percenta daní z príjmu fyzických osôb a bola vytvorená na to, aby sa potom rozdelila samosprávnym krajom, obciam a mestám,“ povedal Mikuš. Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja nedostali od premiérky prísľub na riešenie problému, ale preukázala ochotu diskutovať o týchto problémoch a hľadať riešenia.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka povedal, že už museli urobiť opatrenia a ďalšie ich čakajú. „Ja som vo funkcii šesť mesiacov a už sme znížili počet pracovných miest na samotnom úrade o 13 percent,“ tvrdí Maňka. Podľa neho sa v kraji pripravujú na spájanie škôl a domovov sociálnych služieb, aby sa ich činnosť racionalizovala. Efekty týchto opatrení však očakáva až po niekoľkých mesiacoch. „A my potrebujeme teraz plniť veci, aby sme zabezpečili chod našich originálnych kompetencií,“ povedal Maňka a dodal, že jeho kraju chýba za prvý polrok viac ako 12 mil. eur. „Percentuálne sme na tom najhoršie zo všetkých krajov. Iba z dani z príjmu fyzických osôb je to viac ako 34 percent,“ dodal. Mikuš ho doplnil údajom, že percentuálny priemer výpadku v krajoch je 33 percent a výpadok z dane motorových vozidiel je okolo päť percent. „Sumárny výpadok oboch daní je okolo 26 percent. To je obrovské číslo,“ zhodnotil Mikuš.
„Dnes sme v takej situácii, že dlh je okolo 10 mil. eur k dnešnému dňu. A máme 7,5 mil. eur faktúr po lehote splatnosti. Už nie sme schopní bez pomoci štátu toto preklenúť,“ priblížil situáciu v Žilinskom samosprávnom kraji jeho predseda Juraj Blanár. Situácia je v jeho kraji taká, že zabezpečujú už iba zákonom predpísanú minimálnu prevádzku. „Pokiaľ ten doplatok zo štátu nebude, my sme avizovali, že budeme musieť od 1. augusta zvýšiť ceny v prímestskej autobusovej doprave, lebo ten výpadok je tam najväčší. Pohybuje sa okolo 5 mil. eur,“ povedal Blanár.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zhodnotila po stretnutí so šéfmi samosprávnych krajov, že situácia je kritická. „Vo viacerých krajoch už pristúpili na tzv. krízový manažment, to znamená, že pokrývajú len elementárny chod vyšších územných celkov a nemajú žiadne finančné zdroje na pokrývanie funkcii vyšších územných celkov,“ povedal Radičová po stretnutí na tlačovej besede. Podľa nej sú straty krajov vysoké a situácia krízového manažmentu je dlhodobo neudržateľná.
SITA