Mikuláš s anjelom a čertom sa k nám dostal len nedávno, socialistická ideológia využívala Deda Mráza i Snehulienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POPRAD: Vianočná výzdoba
Mikuláš na saniach pri prejazde centrom Popradu pri príležitosti rozsvietenia vianočnej výzdoby, ktorú tvorí viac ako 50 prvkov, a patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Poprad, 5. december 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Obchôdzka Mikuláša s anjelom a čertom v dedinách či mestách nechýba už desaťročia ani pod Tatrami. Ako pre agentúru SITA vysvetlil etnológ a kurátor Podtatranského múzea v Poprade Peter Kováč, ide však skôr o novodobú záležitosť, ktorá k zvykom našich predkov ešte na začiatku minulého storočia nepatrila.

Udomácňovať sa tu začala až v medzivojnovom období. Isté obdobie v našich dejinách zase deti nenavštevoval sv. Mikuláš, ale Dedo Mráz.

Prišiel mestského prostredia

Hoci svätca Mikuláša mali ľudia v úcte, zvyk jeho obchôdzky s anjelom a čertom sa dostával na slovenské územie podľa Kováča postupne v prvej polovici 20. storočia. Prišiel z mestského prostredia, z rakúskeho či nemeckého, v druhej tretine 20. storočia začal prenikať aj na slovenský vidiek.

V niektorých obciach aj pod Tatrami v minulosti nechodil Mikuláš, ale rôzne predkresťanské masky, išlo napríklad o kožušiarov, či rôzne masky znázorňujúce zvieratá, ako napríklad kozy,“ priblížil etnológ. Na Spiši bol na Mikuláša podľa neho zaujímavý aj ojedinelý zvyk spojený s pastiermi. V ten deň sa postili, pretože verili, že ak by tak nespravili, vlci by im strhli ovce.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kováč
Firmy a inštitúcie Podtatranské múzeum v Poprade