Mikuláš Dzurinda odstupuje, podporuje Luciu Žitňanskú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SDKÚ
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda preberá plnú politickú zodpovednosť za to, stredo-pravé strany nedokázali zostaviť vládu a SDKÚ nedokázala prispieť do spoločného vienka tak, ako má prispievať. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) –

Profil Mikuláša Dzurindu

Ing. Mikuláš Dzurinda, CSc. (1955) ukončil vysokoškolské štúdium na Fakulte ekonomiky dopravy Vysokej školy dopravnej v Žiline a do politiky vstúpil v roku 1990 ako jeden zo zakladajúcich členov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

V roku 1991 sa stal námestníkom ministra dopravy a pôšt SR. V roku 1992 bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR). V čase vzniku samostatného Slovenska (1993) zastával Mikuláš Dzurinda post podpredsedu KDH pre ekonomiku. Od marca do októbra 1994 bol ministrom dopravy, pôšt a verejných prác SR. Po voľbách na jeseň 1994 sa vrátil do opozície ako poslanec NR SR.

Mikuláš Dzurinda sa stal v júli 1998 predsedom Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá vznikla spojením piatich opozičných strán Demokratickej únie, Kresťanskodemokratického hnutia, Demokratickej strany, Sociálnodemokratickej strany Slovenska a Strany zelených na Slovensku. Koalíciu vytvorili ako protiváhu Mečiarovho HZDS. SDK sa potom pre zmeny v legislatíve pretransformovala na politickú stranu a Mikuláš Dzurinda sa stal jej predsedom. Dzurinda bol medzi tými, ktorí sa snažili o faktické zlúčenie piatich zakladajúcich strán SDK do jednej, no keď sa mu to nepodarilo, založil v januári 2000 novú politickú stranu, Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ). V januári 2006 sa SDKÚ zlúčila s Demokratickou stranou (DS).

Mikuláš Dzurinda bol premiérom Slovenskej republiky dve volebné obdobia, v rokoch 1998-2002 a 2002-2006, pričom medzi najväčšie úspechy jeho vládnutia patrí v roku 2004 vstup Slovenskej republiky do Európskej únie a do Severoatlantickej aliancie.

Od roku 2006 bol Mikuláš Dzurinda poslancom NR SR za SDKÚ-DS. Vo februári 2010 sa vzdal kandidatúry na volebného lídra SDKÚ-DS do júnových parlamentných volieb po tom, ako premiér Robert Fico obvinil stranu z korupcie a volebným lídrom SDKÚ-DS sa stala Iveta Radičová. Vo vláde Ivety Radičovej zastáva Mikuláš Dzurinda post ministra zahraničných vecí.

Po volebnom neúspechu SDKÚ-DS ako aj celej slovenskej pravice v predčasných parlamentných voľbách v sobotu 10. marca 2012 Dzurinda prevzal plnú politickú zodpovednosť a 12.marca oznámil, že skončí v máji ako predseda SDKÚ-DS a na straníckom kongrese v máji nebude kandidovať na post predsedu. Zároveň informoval, že bude v kandidatúre za šéfa strany podporovať Luciu Žitňanskú. Dzurinda tiež informoval, že v NR SR bude pôsobiť ako radový poslanec.

Mikuláš Dzurinda je ženatý, má dve deti.

Mikuláš Dzurinda skončí v máji ako predseda SDKÚ-DS.

V pondelok to oznámil po rokovaní prezídia. Na straníckom kongrese 19. mája nebude kandidovať na post predsedu. Zároveň informoval, že bude v kandidatúre za šéfa strany podporovať Luciu Žitňanskú.

Dzurinda sa mandátu nevzdal

Dzurinda, ktorý bude v NR SR pôsobiť ako poslanec pripomenul, že už v nedeľu dal jasne najavo, že preberá plnú politickú zodpovednosť, že stredo-pravé strany nedokázali zostaviť vládu a SDKÚ nedokázala prispieť do spoločného vienka tak, ako má prispievať. „Nebudem sa na kongrese uchádzať o post predsedu,“ konštatoval.

Podľa neho podobne sa rozhodol aj podpredseda strany Milan Hort, ktorý sa nebude uchádzať o žiadnu vrcholovú funkciu v strane. Svoju funkciu v strane dal k dispozícii aj šéf volebného štábu Kamil Homoľa.

Dzurinda vie, že Žitňanská bude dobrou šéfkou

Nitriansky krajský predseda strany Tomáš Galbavý a dnes už bývalý poslanec NR SR uviedol, že Dzurinda mal rezignovať ešte pred voľbami.

Dzurinda je presvedčený, že štafetový kolík má odovzdať. „Teší ma, že záujem o predsednícky post prejavila Lucia Žitňanská. Mám pocit, viac ako pocit, som presvedčený, že SDKÚ má osobnosť, ktorá sa môže uchádzať o širokú podporu členov a verejnosti. Som presvedčený, že bude dobrou šéfkou strany. Má predpoklady urobiť reštart. Budem silno podporovať kandidatúru Žitňanskej,“ vyhlásil Dzurinda.

Poprosil Žitňanskú, aby odteraz zastupovala stranu aj navonok. Dzurinda chce zostať poslancom NR SR a chce pôsobiť ako člen zahraničného výboru v oblasti medzinárodných vzťahov. K témam vnútornej politiky sa bude vyjadrovať len v krajnej nevyhnutnosti.

Lucia Žitňanská potvrdila, že sa bude uchádzať o pozíciu predsedu strany. „SDKÚ-DS stojí za to. Táto strana má potenciál na reštart. Voliči nám odkázali, že chcú zmenu,“ vyhlásila.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo naznačil, že na májovom kongrese SDKÚ-DS nebude kandidovať na post predsedu strany proti Lucii Žitňanskej, ktorá už kandidatúru ohlásila. „Lucia Žitňanská je správny kandidát na predsedu,“ uviedol Frešo a dodal, že „chcem byť súčasťou tohto tímu, ktorý bude robiť novú, ľudovú a zrozumiteľnú politiku. Priamo medzi ľuďmi v regiónoch.“

Podpredseda SDKÚ-DS a minister financií Ivan Mikloš má lukratívnu pracovnú ponuku zo zahraničia. Uvažuje preto, že sa vzdá poslaneckého mandátu.

Názory politológov

Ján Baránek: Odchod mal prísť skôr

Vzhľadom na výsledok parlamentných volieb je krok predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurinda, ktorý sa rozhodol ďalej nekandidovať na post šéfa strany, logický, tvrdí analytik Ján Baránek. „Ale myslím si, že tento krok mal prísť skôr, minimálne pred voľbami, keď už bolo jasné, že SDKÚ klesajú preferencie a prišla kauza Gorila,“ dodal s tým, že vtedy by strane Dzurindov odchod pomohol viac než dnes.

Baránek pripomenul, že líder SDKÚ sa už raz pred parlamentnými voľbami v roku 2010 stiahol. Lucia Žitňanská, má podľa neho veľkú výhodu v tom, že za sebou
Dzurinda, Žitňanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

nemá žiadne kauzy, s ktorými je strana spájaná. Baránek pripúšťa, že popularita SDKÚ môže po výmene na predsedníckej stoličke stúpnuť. „Ale ak budú voľby až o štyri roky, tak je to irelevantné, veľa bude závisieť aj od toho, ako bude vládnuť Smer,“ uzavrel analytik.

Grigorij Mesežnikov: Odstúpenie Dzurindu je dobré rozhodnutie

Nekandidovanie Mikuláša Dzurindu na predsedu SDKÚ-DS po faktickom výprasku vo voľbách je podľa politológa Grigorija Mesežnikova najlepšie rozhodnutie. Signalizuje to, že strana robí promptnú sebareflexiu a voličom stran to dodá viac optimizmu.

„SDKÚ-DS čaká dosť dlhá cesta, aby sa dostala na tú úroveň, na ktorej bola fakticky od svojho založenia,“ dodal Mesežnikov.

Dôveryhodnosť Žitňanskej medzi voličmi SDKÚ-DS podľa Mesežnikova rastie. „Žitňanská je ako straníčka dosť schopná. Sama vybudovala bratislavskú krajskú organizáciu. To znamená, že už má stranícke skúsenosti. Ako ministerka spravodlivosti bola zo všetkých ministrov verejnosťou vnímaná najpozitívnejšie. To všetko dodáva opodstatnenosť jej kandidatúre,“ dodal. Na druhej strane Frešo by bol podľa neho solídny protikandidát, keď sa rozhodne kandidovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošIveta RadičováJán BaránekLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaMilan HortPavol FrešoRobert FicoTomáš Galbavý
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana