BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Konsolidačný plán vlády, ktorý počíta so znížením deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013, nie je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha zle rozbehnutý. Centrálna banka pritom očakáva, že vláde by sa tento plán mohol podariť. „Môžeme očakávať, že splníme (maastrichtské) kritérium na Slovensku, keď nie v roku 2013, tak v roku 2014 určite,“ uviedol na stredajšom stretnutí s predstaviteľmi Slovensko – rakúskej obchodnej komory Makúch.
Súčasný vývoj podľa ministra financií Ivana Mikloša nesmeruje k tomu, aby bol naplánovaný termín zníženia deficitu pod maastrichtské kritérium prekročený. Po rokovaní vlády však pripustil, že ak to situácia bude vyžadovať, ministerstvo je pripravené na ďalšie opatrenia. „Ak by došlo k takému vývoju, že sú potrebné ďalšie dodatočné opatrenia, tak tie dodatočné opatrenia urobíme,“ vyhlásil Mikloš. Zároveň zdôraznil, že ozdravenie verejných financií je pre vládu kľúčová a zásadná priorita. „Ak budeme mať zdravé verejné financie, budeme vedieť znižovať nezamestnanosť a budeme vedieť zvyšovať platy,“ uviedol minister financií s tým, že ak vláda neozdraví verejné financie môže sa Slovensko dostať do situácie, v akej sú niektoré problémové európske štáty.
Slovensko má podľa guvernéra centrálnej banky relatívne komplikovanú koalíciu zloženú od liberálnych po konzervatívne strany a pri hľadaní riešení musí vláda hľadať kompromis. Záväzok konsolidovať verejné financie nie je jednoduchý, ale podľa jeho slov je veľmi dobré, že tento program vznikol. Môže totiž Slovensku pomôcť a NBS ho víta.
Za dobrú iniciatívu označuje šéf centrálnej banky aj zámer Ministerstva financií SR zaviesť zákonný limit pre maximálnu výšku verejného dlhu. Aj tento projekt je podľa Makúcha užitočný. Za hlavný rizikový faktor konsolidačného balíka NBS považuje dopad na hrubý domáci produkt. Makúch však zdôrazňuje, že konsolidácia sa negatívne dotkne rastu ekonomiky len z krátkodobého hľadiska a z dlhodobého hľadiska bude mať pozitívnejšie efekty.