BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Prípadná nová pôžička Grécku si bude vyžadovať jednoznačne silnejšie garancie. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš. „U Grécka je špecifické to, že naozaj je evidentné, že nejde len o problém likvidity. To je zásadný problém. A zároveň je otázna miera ochoty a politickej vôle plniť už ten prvý program,“ konštatoval. V predchádzajúcich týždňoch pritom minister tvrdil, že je potrebné rozlišovať, či problémové krajiny majú problém likvidity alebo solventnosti, teda či majú dočasne obmedzený prístup k zdrojom, alebo ide o hlbší problém. V prípade hlbších problémov je podľa neho legitímna diskusia o reštrukturalizácii dlhu.
Minister v utorok pritom odmietol špekulácie nemeckého denníka Handelsblatt, podľa ktorého by Slovensko mohlo blokovať ďalšiu pomoc dlhom zmietanej juhoeurópskej krajine. Ako však dodal, bez jednoznačných garancií to nepôjde. „Celkom logicky vyvstáva potreba silnejších garancií, ak by sme mali diskutovať o novom programe. Z hľadiska politického záväzku nielen vlády, ale aj opozície, plniť tento program,“ konštatoval. Okrem tejto záruky bude podľa neho potrebné prediskutovať otázku istej miery kolateralizácie, teda záruk za vrátenie pôžičiek, otázku potreby privatizácie a ďalšia podmienka by mala byť podmienka účasti privátneho sektora, minimálne v zmysle predĺženia splatnosti pohľadávok.
Diskusii o prípadnej novej pomoci Grécku z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) sa podľa ministra Slovensko brániť ani nemôže, keďže sa stalo členom systému. „Aj keď nie s nadšením a nemyslíme si, že to bol úplne najlepší nápad,“ povedal Mikloš. Ak teda Grécko splní všetky podmienky, bude sa o novej pôžičke rozhodovať štandardnou vopred stanovenou procedúrou. To, s čím by Slovensko podľa Mikloša nesúhlasilo, by bolo presunutie prvej gréckej pôžičky do EFSF. „Nesúhlasili sme s pôžičkou a z toho vyplýva aj záver, že nebudeme súhlasiť, aby sa táto prvá pôžička preklápala do EFSF. Ale čo sa týka EFSF, tam sme súčasťou tohto projektu a pre každú krajinu platia pravidlá,“ konštatoval Mikloš.
Slovensko sa nezúčastnilo minuloročného úverového programu pre Grécko v sume 110 mld. eur, avšak nový úver má byť financovaný z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ktorý krajina podporila. Handelsblatt v utorok ďalej uviedol, že nový úverový program pre Grécko sa nepáči ani Británii. Londýn je proti tomu, aby sa časť úveru pre Grécko financovala 11 mld. eur, ktoré má Európska komisia v osobitnom fonde – Európskom mechanizme finančnej stability (EFSM).