BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Koniec druhej svetovej vojny a víťazstvo nad fašizmom a nacizmom v Európe v roku 1945 vytvorili podmienky pre zmierenie, obnovu a novú spoluprácu na našom kontinente, píše vo vyhlásení k štvrtkovému Dňu víťazstva nad fašizmom a k piatkovému Dňu Európy predseda KDH Ján Figeľ.
„Vďaka prijatiu Schumanovho plánu v roku 1950 sa to na západe kontinentu aj podarilo. Slovenský národ sa však zakrátko spolu s ďalšími národmi strednej a východnej Európy ocitol v područí stalinského komunizmu a ideológie triedneho boja. Až pád totalitných režimov priniesol týmto národom príležitosť na pripojenie sa k spoločenstvu slobodných a demokratických krajín. Náš ‚návrat do Európy‘ znamenal znovuzjednotenie kontinentu,“ konštatuje ďalej líder kresťanských demokratov a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.
Slováci si pripomínajú porážku fašizmu
Deň víťazstva nad fašizmom – 8. máj a Deň Európy – 9. máj nasledujú v kalendári po sebe, pričom podľa Jána Figeľa vzťah medzi dvoma dôležitými udalosťami a sviatkami novodobej Európy nie je náhodný. „Schumanova deklarácia pre zjednotenú Európu mohla zapustiť korene a prinášať ovocie mieru, stability a rozvoja iba v prostredí, ktoré odmieta totalitné ideológie a vojnovú likvidáciu, ktoré si ctí slobodu a ľudskú dôstojnosť každého, ktoré je schopné zmierenia i solidarity,“ tvrdí.
Figeľ upozorňuje, „že je dobré poznať vlastné dejiny a pripomínať si historické súvislosti, aby nám nezovšedneli veľké a početné ľudské obete a tvorivé úsilie predchádzajúcich generácií“. Preto májové výročia nie sú podľa predsedu KDH len príležitosťou pre úctu a spomienku. „Sú aj pozvaním k aktívnej účasti v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. KDH odmieta extrémizmus, nacionalizmus a populizmus, ktoré sa šíria v Európe i na Slovensku. Vedú ľudí a národy do slepej ulice a do konfliktov,“ konštatuje medzi iným Ján Figeľ vo vyhlásení.