MHV zrejme nepodporí zvýšenie cien plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), ktoré je 51-percentným akcionárom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), zrejme nepodporí rast cien zemného plynu. „Rezort nie je takémuto riešeniu naklonený. Akékoľvek zvýšenie v tomto roku zrejme na valnom zhromaždení SPP zástupcovia štátu nepodporia,“ uviedol pre agentúru SITA zdroj z ministerstva, oboznámený s aktuálnou situáciou. Podľa oficiálneho stanoviska MHV rezort cenovú stratégiu ešte stále analyzuje. Práve súhlas valného zhromaždenia SPP je kľúčový pre prípadné podanie návrhu na zmenu ceny plynu regulačnému úradu. Podľa informácií agentúry SITA by sa valné zhromaždenie SPP malo konať už na budúci týždeň.

Predstavitelia SPP oboznámili ministra hospodárstva a výstavby Juraja Miškova so zámerom predložiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrh na zvýšenie ceny plynu od októbra 2010 minulý piatok. „Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR k nim zaujme stanovisko až po dôkladnom posúdení a v rokovaniach budú obidve strany pokračovať v najbližších týždňoch,“ uviedlo vtedy komunikačné oddelenie rezortu hospodárstva. Rovnaké stanovisko rezort potvrdil aj v piatok 30. júla.

Podľa Slovenského plynárenského priemyslu, ak sa v tomto roku nebude cena plynu pre domácnosti meniť, tak plynári očakávajú na konci tohto roka stratu v tomto segmente rádovo v desiatkach miliónov eur. „V dôsledku oslabenia eura voči doláru v prvej polovici tohto roka bola nákupná cena zemného plynu vyššia ako sa predpokladalo pri nastavení regulovanej ceny na tento rok. Pokiaľ by sa situácia vyvíjala tak ako doteraz, na konci tohto roka by strata v segmente domácností dosiahla výšku rádovo v desiatkach miliónov eur. V princípe je dôležité, aby regulované ceny boli nastavené reálne a reflektovali skutočné náklady na nákup plynu,“ uviedol minulý týždeň pre agentúru SITA špecialista externej komunikácie Slovenského plynárenského priemyslu Ľubomír Tuchscher.

Tvrdenia plynárov potom komentoval aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý tvrdenia o obrovských stratách SPP odmietol. „Vyslovene odmietame tvrdenia o obrovských stratách plynárov v segmente domácností a podčiarkujeme zneužívanie faktora poklesu kurzu eura, pretože cena plynu sa nestanovuje na základe aktuálneho krátkodobého kurzu, ale na základe celoročného priemerného kurzu,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Štát je 51-percentným akcionárom SPP: Nemecká spoločnosť E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France držia vo firme spoločne 49-percentný podiel.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví