BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Čestné občianstvo mesta Žilina in memoriam získal nedávno zavraždený novinár Ján Kuciak, ktorý pochádzal z neďalekého Štiavnika.
Najvyššie ocenenie mu navrhli udeliť mestskí poslanci za hodnoty, ktoré zastával – žiť v pravde a osobným príkladom dávať ľuďom nádej, že sa dá na Slovensku slušne a morálne žiť.
Na hrob položili veniec a sviece
Ako ďalej informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová, osobne bol toto ocenenie odovzdať rodičom Jána Kuciaka zástupca primátora Patrik Groma. Pri tejto príležitosti si vedenie mesta uctilo pamiatku novinára položením venca a zapálením sviece pri jeho hrobe.
Prokurátor podal návrh na väzbu Pavla R. a Mariána K., o ktorom písal zavraždený novinár Kuciak
„Ak pripustíme, že ľudia budú umierať len preto, že sa dopátrajú nejakej veľkej pravdy, potom skôr či neskôr začnú umierať i pre celkom malé veci. Slovensko sa nemôže stať bitúnkom občanov hľadajúcich pravdu. Mesto Žilina ocenením Jána a Martiny ako Čestných občanov mesta dalo jasne všetkým vedieť, že takéto zločiny nemajú miesto v našej komunite. Prosím, nezatvárajme oči, pretože vec našich susedov je i našou vecou. Ľudia, zostaňte na našej strane,“ dodal Patrik Groma.
Talianska mafia na Slovensku
O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela v pondelok 26. februára. Ján pracoval pre portál Aktuality.sk, písal o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky.
Kiska vo svojej správe o stave republiky v parlamente hovoril o vražde Kuciaka, ale venoval sa aj iným oblastiam
To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po jeho vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra ´89, zúčastnili sa na nich desiatky tisíc ľudí.