BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Mesiac LGBT histórie, ktorý štartuje vo februári v Bratislave, prinesie queer filmy, hudbu, čítanie autorskej poézie a prózy či diskusie o teplých dejinách Česka a Slovenska.
„Podujatia sú výbornou príležitosťou, ako sa nenásilnou formou bližšie zoznámiť s takzvanou neviditeľnou menšinou – lesbami, gejmi, bi- a transľuďmi. Veríme, že každý má svoj príbeh a radi by sme teraz dali priestor tým menej známym, ukázali, ako obohacujú samotnú komunitu i spoločnosť,“ vysvetlil Ján Benec z Iniciatívy Inakosť, ktorá je organizátorom pilotného projektu.
Desať filmov, ktoré sa zaoberajú životom LGBT menšiny, si môžu diváci pozrieť v kine Lumiere. „V spolupráci s Lumiere sme pri príležitosti Mesiaca LGBT histórie zaradili do februárovej ponuky kina výnimočné snímky z distribúcie i čisto festivalové tituly, výber z Filmového festivalu inakosti 2009 – 2011,“ uviedla dramaturgička festivalu Monika Višniarová.
Počas februára sa tak v programe kina objavia napríklad filmy Láska je láska (Lukas Moodysson, 1999), Víkend (Andrew Haigh, 2011) alebo Decká sú v pohode (Lisa Cholodenko, 2010). Medzi premietnutými filmami budú aj Imaginárne lásky (Xavier Dolan, 2010), Single Man (Tom Ford, 2009) a novinka v kinách Miestnosť samovrahov (Jan Komasa, 2011).
Súčasťou Mesiaca LGBT histórie je aj párty Tepláreň!, ktorá sa uskutoční už dnes v KC Dunaj. Počas večera zaznie podľa organizátorov to najlepšie z queer hudby. Divadlo NoMantinels prispeje do programu dvoma divadelnými hrami – Slabosi a Na doraz. Obe predstavenia sa budú konať v Štúdiu 12.
V tom istom priestore bude aj verejné čítanie autorskej prózy a poézie, príbehov, ktoré hovoria o životoch LGBT ľudí. Príspevky budú vybrané z básní a poviedok zaslaných v rámci výzvy Kto povie tvoj príbeh? Súčasťou podujatia sú aj dve diskusie. O queer umení sa bude debatovať v Q-centre a o teplých dejinách Česka a Slovenska v Open Gallery. Kompletný program môžu záujemcovia a záujemkyne nájsť na webstránke Iniciatívy Inakosť www.inakost.sk.
Informácie agentúre SITA poskytol PR manažér Filmového festivalu inakosti Roman Samotný.