BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Prestížnu Mercury Prize, ktorú každoročne udeľujú za najlepší britský alebo írsky album roka, získala anglická indie-popová formácia Alt-J za debut An Awesome Wave (2012).
Porota jej nahrávku označila ako „nádhernú a zvodnú“. „An Awesome Wave od Alt-J kombinuje neočakávané črepiny zvukov s fascinujúcimi rytmami, pôsobivými melódiami a úchvatnými piesňami,“ uviedol predseda poroty Simon Frith.
„Nikdy sme podobný zvuk nepočuli. Ak nám má niečo povedať, tak je to skutočnosť, že koncept žánrov je problematický. Všetky tieto albumy čerpajú zaujímavé veci z rôznych žánrov,“ povedal Frith na margo víťaza i finalistov.
Na tlačovej konferencii po udeľovaní ceny bola kapela pomerne zdržanlivá. „Nie sme na to veľmi zvyknutí,“ povedal gitarista a spevák Joe Newman. Okrem neho tvoria formáciu aj Gwil Sainsbury (gitara a basgitara), Thom Green (bicie nástroje) a Gus Unger-Hamilton (klávesy).
Alt-J – Something Good
Alt-J zásluhou víťazstva získali i šek na 20-tisíc libier (v prepočte približne 25-tisíc eur). Skupina vydala svoj debut An Awesome Wave v Európe a Austrálii v máji, na severoamerický trh sa album dostal v septembri. Vyšli z neho single Matilda, Fitzpleasure, Breezeblocks, Tessellate a Something Good.
Kapela má na najbližšie dni a mesiace naplánovaných množstvo koncertov, predstaví sa vo Veľkej Británii, v ďalších krajinách západnej Európy, v USA, Austrálii, ale aj v Hongkongu.
Dvadsiaty ročník odovzdávania Mercury Prize sa konal vo štvrtok večer v londýnskom Roundhouse. Moderátorom podujatia bol Lauren Laverne. Okrem Alt-J boli na cenu nominovaní: Ben Howard (Every Kingdom), Django Django (Django Django), Field Music (Plumb), Jessie Ware (Devotion), Lianne La Havas (Is Your Love Big Enough?), Maccabees (Given To The Wild), Michael Kiwanuka (Home Again), Plan B (Ill Manors), Richard Hawley (Standing At The Sky’s Edge), Roller Trio (Roller Trio) a Sam Lee (Ground Of Its Own).
Alt-J – Breezeblocks
Až osem z týchto nahrávok sú debutové albumy, pričom jediným interpretom, ktorý už bol predtým na túto cenu nominovaný, bol Richard Hawley.
Mercury Prize po prvý raz udelili v roku 1992, keď sa jej víťazom stalo škótske zoskupenie Primal Scream s albumom Screamadelica.
Aj zásluhou tejto ceny sa v hudobnom priemysle presadili Portishead, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys či Klaxons. Vlani sa víťazkou po druhý raz v kariére stala PJ Harvey s nahrávkou Let England Shake (2011).
Informácie pochádzajú z webstránky www.gigwise.com a archívu agentúry SITA.