BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) – Mentálnou anorexiou, ktorá patrí medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy, trpia aj dospievajúce deti, pričom v 95 percentách sú to dievčatá.
V roku 2015 v odborných ambulanciách Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava ošetrili takmer 200 detí s touto diagnózou, pričom na I. detskej klinike LF UK a DFNsP Bratislava mali 28 hospitalizácií a ďalších 24 na Klinike detskej psychiatrie (KDP).
Môže sa vyskytnúť aj u chlapcov
Ako na tlačovej konferencii uviedol primár KDP Ján Šuba, mentálna anorexia je psychická porucha, ktorú si pacient vyvoláva sám. „Charakterizuje ju zámerné znižovanie telesnej hmotnosti. Vyskytuje sa u dospievajúcich dievčat, ale môže sa vyskytnúť aj u chlapcov, pričom je spojená s typickými psychickými prejavmi, ako sú nadmerný strach z priberania a obezity,“ vyhlásil Šuba s tým, že touto diagnózou trpí približne 0,1 až 0,3 percenta populácie. Mentálna anorexia sa začína prejavovať v čoraz skoršom veku, pričom niekedy sa tak deje už u dvanásťročných detí.
Pacientov s veľkým prepadom hmotnosti musia pre hrozbu metabolického rozvratu hospitalizovať. Po zvýšení hmotnosti a stabilizácii zdravotného stavu nasleduje psychoterapia, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť detí na súčasnosť, aby si uvedomili, čím prechádzajú.
Tretina pacientov sa vylieči úplne
„Akcent kladieme skôr na vlastné kompetencie a schopnosť zvládať životné situácie. Napríklad v nových priestoroch robíme denné terapie a tie činnosti, ktoré sme nemohli realizovať na oddelení, kde na to nie je miesto. Tieto deti si spolu s terapeutmi pripravujú jedlo, stolujú, rozprávajú sa a učia sa vybudovať si zdravý vzťah k jedlu. V týchto priestoroch sa koná aj rodinná terapia, ktorá je nevyhnutnou súčasťou liečby. Po liečbe zostáva dieťa v kontakte s našou nemocnicou a pokračuje v ambulantnej starostlivosti,“ vysvetlil Šuba.
„Prognóza liečby u dospelých je taká, že tretina pacientov sa vylieči úplne, tretina prechádza do obezity a zvyšná tretina recidivuje. U detí je prognóza lepšia, pričom výsledky liečby na Slovensku sa nelíšia od výsledkov v iných rozvinutých krajinách,“ doplnila Ľubica Tichá z I. detskej kliniky.