Náš vlastný mozog sa môže za určitých okolností stať najväčšou prekážkou dobrej hry. Následne aj naším úhlavným nepriateľom v pravidelnom dosahovaní dobrých výsledkov. V úvahách o hlave však budeme pokračovať inak. Tentoraz nás nebude zaujímať, čo sa v nej odohráva, ale pozrieme sa na to, čo sa s ňou deje.
Jack má na predchádzajúce tvrdenie štyri dobré dôvody:
1. Hlava spolu s krkom a plecami tvoria os švihu, preto akýkoľvek pohyb hlavou počas švihu zoslabuje pružinové vytočenie tela pri napriahnutí.
2. Zmena pozície hlavy počas švihu mení oblúk a rovinu švihu, čo je často veľmi komplikujúci, ak nie doslova deštruktívny prvok úderu.
3. Pohyb hlavy mení uhol pohľadu a to núti oči meniť zaostrenie a videný obraz, je veľmi ťažké presne zasiahnuť to, čo presne nevidíme.
4. Hlava s krkom tvoria približne jednu pätinu nášho tela, a preto majú zásadný vplyv na udržanie rovnováhy. Len málokto je schopný ju udržať, ak v priebehu švihu pohybuje hlavou. Ak pozorujete hráčov na cvičnej lúke, tak celkom iste uvidíte všeličo. Môžete len hádať, na čo práve myslia, ale jasne vidíte, čo robia. Niektorí pohybujú hlavou do strán, pumpujú s ňou hore a dole, otáčajú sa sem a tam, nerešpektujúc a možno ani nepoznajúc predchádzajúce štyri dôvody na fyzikálny pokoj hlavy. A je to na ich škodu. Hlava v pokoji je základnou požiadavkou, spoločnou všetkým metódam a systémom učenia a trénovania golfu. Je to pomerne náročná vec, ale musíme sa naučiť držať hlavu v pokoji za každých okolností.
Záverečná výstraha Jacka Nicklausa: „Už som hovoril o pokojnej hlave, nie o stuhnutej alebo absolútne nehybnej. Pohyb nôh pri švihu, môže spôsobiť nepatrný pohyb hlavou. Niekedy sa vám nepodarí takýto pohyb vylúčiť. Ale zdôrazňujem, že taký pohyb nesmie vybočiť z kategórie nepatrných, Najviac škodí pohyb hlavy dopredu a hore.“ Pokojná hlava je základom hry najlepších hráčov.
Text: Ján Pečo, Foto: SITA/AP
Informácie sú použité z www.golfrevue.sk