WASHINGTON 3. apríla (WEBNOVINY) – Výkyvy spôsobené nevhodnou menovou politikou môžu narušiť ekonomickú stabilitu iných krajín, najmä ak iné centrálne banky majú len obmedzený priestor na reakciu.
Vyhlásil to v utorok člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeuré.
„Pokiaľ sú pohyby menových výmenných kurzov prirodzeným dôsledkom opatrení s cieľom dosiahnuť racionálne a legitímne domáce ciele, ako napríklad cenovú stabilitu, a pokiaľ ostatné centrálne banky nemajú obmedzené možnosti na kompenzačné kroky, nie je dôvod na obavy. Udržiavanie poriadku doma je ale niečo iné ako strkanie hlavy do piesku. Predovšetkým v súčasnej konjunktúre môže byť priestor na menové opatrenia menší a protiopatrenia môžu byť veľmi nákladné,“ píše sa v texte Coeurého prejavu pripraveného na konferenciu o menových vojnách.
Predstaviteľ ECB v ňom dodáva, že centrálne banky v rozvinutých ekonomikách sú už na hraniciach svojich konvenčných opatrení a ak by sa pustili cestou konkurenčných znehodnocovaní napríklad formou nákupu zahraničných aktív vo veľkom objeme, bol by to dôvod na znepokojenie.
Coeuré svoj názor vyslovil krátko pred prvým zasadnutím menovej rady japonskej centrálnej banky (BOJ), na ktorom sa chce jej nový guvernér Haruhiko Kuroda chce vysloviť za agresívnu menovú politiku s cieľom dosiahnuť inflačný cieľ banky za dva roky. Japonská politika ekonomickej expanzie, ktorú presadzuje premiér Šinzo Abe, už stlačila cenu japonského jenu a naštartovala diskusiu o konkurenčných devalváciách. Obavy z takejto možnosti zmiernila na summite vo februári skupina G20, ktorá menové vojny jasne odmietla.