BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Meningokoková meningitída – hnisavý zápal mozgových blán – je veľmi nebezpečné až smrteľné infekčné ochorenie. Číha najmä na cestovateľov smerujúcich do subsaharskej oblasti Afriky a na Arabský polostrov. Ale pozor, možno sa nakaziť i doma.
Toto ochorenie sa sporadicky vyskytuje po celom svete v Ázii, Afrike, aj v Južnej Amerike, v oblastiach s nižším hygienickým štandardom. Netreba sa nechať odradiť, treba sa chrániť. „Očkovanie proti meningokokovej meningitíde je pre cestovateľov odporúčané, avšak pre pútnikov do oblasti Mekky a Mediny povinné. V čase púte sa bez zaočkovania do Mekky nedostanete,“ vysvetľuje vedúci lekár Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny Ivan Bakoš.
Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Neisseria meningtidis so svojimi subtypmi A, B, C, Y, W 135. Prenáša sa kvapôčkovou nákazou od bacilonosičov alebo od ľudí so sepsou či zápalom mozgových blán. Inkubačný čas ochorenia je od troch do štyroch dní.
„Prejavy sa objavia náhle. Dostaví sa vysoká horúčka, silné bolesti hlavy, pacientovi stuhne šija, je zmätený. Chorý je citlivý na hluk a svetlo, typické je krvácanie do kože a rôznych vnútorných orgánov. Choroba môže vyústiť do viacorgánového zlyhania a skončiť smrťou,“ opisuje prejavy a častý priebeh ochorenia Dr. Bakoš. Pacienti sú preto hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti, podávajú sa im antibiotiká a ostatná podporná liečba.
Medzi najrizikovejšie skupiny patria malé deti od 1 roka, mladiství, starší ľudia a cestovatelia.
Cestovatelia do spomínaných krajín pozor! Je vhodné dať sa zaočkovať minimálne 10 dní pred odchodom. Podáva sa jedna polysacharidová vakcína proti meningokokom A a C. Preočkovanie by malo byť každé tri roky. Iný druh vakcíny sa smie podať už deťom od 2 mesiacov života, pre deti vo veku od 2 mesiacov do 1 roka sa očkujú 3 dávky, pacientom starším ako 1 rok je určená 1 dávka. Nutnosť preočkovania u detí nebola doposiaľ preukázaná.