Medvedev zakázal Kaddáfího rodine vstup na územie krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protesty v Líbyi
Líbya sa od 17. februára zmieta v občianskej vojne medzi opozičnými povstalcami a silami Kaddáfího, ktorý krajinu ovláda už vyše 40 rokov. Boje vyvolali v na ropu bohatej severoafrickej krajine humanitárnu krízu a hromadný exodus jej obyvateľov do susedných krajín. Foto: SITA/AP

MOSKVA/ISTANBUL 14. marca (WEBNOVINY) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev zakázal líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu vstup do Ruska. Kaddáfí má okrem iného zakázaný aj prechod ruským územím.

Na Kaddáfího a jeho deti sa taktiež vzťahuje zákaz akýchkoľvek finančných transakcií. Tieto operácie má v Rusku zakázané aj šéf líbyjskej vojenskej tajnej služby, Kaddáfího švagor. V pondelok o tom s odvolaním sa na prezidentský dekrét informovala ruská tlačová agentúra Interfax.Na čiernej listine sa podľa Interfaxu nachádza 15 osôb z Kaddáfího rodiny či z jeho najbližšieho okolia.

G8 rokuje o bezletovej zóne

Lídri zo skupiny priemyselne najvyspelejších ekonomík sveta G8 rokujú v pondelok v Paríži o spoločnej stratégii, ktorá by zabránila jednotkám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího pri bombardovaní rebelov. Francúzsko je pritom najväčším zástancom uvalenia bezletovej zóny nad Líbyou. Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé, uviedol, že sa posnaží získať podporu pre opatrenie, ktoré cez víkend odobrila aj 22-členná Liga arabských štátov (LAŠ). Jej pôsobenie sa pritom považuje za kľúčové pri pôsobení v regióne.

Do Paríža pricestovali v pondelok okrem ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova a jeho americkej kolegyne Hillary Clintonovej aj šéfovia diplomacií Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska. Podľa Clintonovej predstavia plán pre bezletovú zónu nad Líbyou v utorok v Severoatlantickej aliancii.

O potrebe vytvoriť nad Líbyou bezletovú zóne hovorí často americký prezident Barack Obama, v Európe sú najväčšími zástancami tohto riešenia Francúzsko a Veľká Británia. Väčšina ostatných členských krajín EÚ však s vytvorením bezletovej zóny nesúhlasí a štvrtkový summit EÚ tak túto možnosť jednoznačne zamietol. Odporcovia vytvorenia bezletovej zóny doteraz argumentovali najviac práve obavou, že toto riešenie by sa stretlo s nesúhlasom arabského sveta.

Turecko nesúhlasí s prípadným zásahom NATO

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pondelok zopakoval svoj nesúhlas s intervenciou Severoatlantickej aliancie v Líbyi, pretože by to podľa neho malo nebezpečné dôsledky. Turecko ako členská krajina už predtým vyhlásilo, že 28-členný vojenský blok by mohol vojensky zasiahnuť len v tom prípade, ak by bol napadnutý niektorý z jeho členov.

„Vojenská intervencia NATO v Líbyi alebo inej krajine by bola úplne kontraproduktívna,“ uviedla tlačová agentúra Anadolu, ktorá citovala premiéra Erdogana. Ten počas svojho príhovoru na medzinárodnej konferencii taktiež povedal, že „okrem toho, že by bola kontraproduktívna, takáto operácia by mohla mať nebezpečné dôsledky“. Ešte počas svojej minulomesačnej návštevy Nemecka Erdogan povedal, že intervencia NATO v Líbyi by bola „nemysliteľná“ a „absurdná„. Nepáčilo sa mu ani uvalenie sankcií na tento severoafrický štát s tým, že nevinní ľudia budú trpieť a svetové mocnosti v súvislosti s ropou obvinia z „vypočítavosti„. Generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen medzitým začiatkom mesiaca povedal, že NATO v Líbyi neplánuje vojensky zasiahnuť, ale pripravuje sa na „všetky eventuality“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéAnders Fogh RasmussenBarack ObamaDmitrij MedvedevRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan