Takmer do roka a do dňa sa opozícia usiluje o pád Igora Matoviča (OĽaNO). Vlani v júli čelil odvolaniu ako premiér, teraz ako podpredseda vlády a minister financií. Výsledok bude rovnaký, o funkciu nepríde.
Predsa len nastane v niečom rozdiel. Proti návrhu opozície sa zrejme nepostaví celá koalícia. SaS a pravdepodobne aj časť poslancov Za ľudí dá najavo svoju nespokojnosť. Buď sa zdržia alebo pred hlasovaním odídu z rokovacej sály, resp. v sále zostanú, ale hlasovať nebudú.
Matovič prežil odvolávanie v parlamente a zostáva ministrom financií (video)
Aj keď sa teda opozícii nepodarí docieliť koniec Matoviča, v niečom predsa len môže uspieť. Opäť dostane príležitosť poukazovať na to, že úroveň dôvery medzi koaličnými partnermi je slabá.
Kolíková a Sulík
Zlé vzťahy v koalícii sú dlhodobý problém. Prejavili sa aj pri nedávnom odvolávaní ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) v parlamente. Ministerku podporila len menšia polovica poslancov OĽaNO.
Opozícia sa chystá nabúrať do koalície. Slabým článkom má byť Igor Matovič
Šéf OĽaNO Matovič sa pred časom pre portál Aktuality vyjadril, že Kolíkovej povedal, že spáchala podvod „a mňa nepresvedčíš“. Išlo o kauzu prenájmu budovy, v ktorej sídli rezort spravodlivosti, v prospech dlhoročného spoločníka jej brata.
Richard Sulík nebude v ďalšej vláde „sedieť“ s Igorom Matovičom
Matovič za chybu tiež označil, že nechal „vyskakovať Sulíka a stranu SaS všetkým ostatným koaličným stranám po chrbtoch“ a že mal vlani počas Veľkej noci vyhodiť SaS z koalície a „bol by pokoj“. Richard Sulík na to pre portál SITA.sk reagoval tak, že to už nejde. „Mal to urobiť za prvej vlny, len na to nemal odvahu. Hrdina,“ uviedol Sulík.
Počty v parlamente
Koalícia disponuje v parlamente 93 hlasmi. Opozícia aj s nezaradenými poslancami má 57 hlasov. Na vyslovenie nedôvery Matovičovi je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150. To znamená, že z koalície by sa muselo pridať až 19 poslancov. Za odchod Matoviča by musela hlasovať nielen SaS, ale aj poslanecká frakcia Za ľudí.
K opozícii sa pridajú dvaja bývalí poslanci Za ľudí Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) a Miroslav Kollár (Spolu).
Bihariová sa zúčastní referenda o predčasných voľbách, ak Matoviča neodvolajú z funkcie
Poslanec Valášek na sociálnej sieti uviedol, že čím dlhšie Matovič na svojom poste ostáva, tým viac narastá pravdepodobnosť úspešného referenda, ktoré potopí celú vládu so všetkými jej plánmi, ministrami a ministerkami. Poslanec Kolár vyhlásil, že Matoviča treba odvolať z funkcie ministra skôr, ako napácha škody na rozpočte, či nastavení daní a odvodov.
Možno sa zdržíme, hovorí Ledecký
Je zrejmé, že Matoviča podrží pri hlasovaní klub Sme rodina. Jeho predseda Peter Pčolinský povedal, že sa budú správať ako koaličný partner. Na otázku, či nemajú voči Matovičovi výhrady, odvetil, že výhrady majú, ale „sme v jednej koalícii, sme stabilná koaličná strana“.
Klub SaS sa mal radiť pred začiatkom schôdze, ktorá sa čakala v utorok 29. júna podvečer. „Určite sa budem koordinovať s kolegami,“ poznamenala poslankyňa Jana Bittó Cigániková.
Aj ďalší člen klubu Ondrej Dostál povedal, že si počká na rokovanie s kolegami. Dodal však, že kriticky vníma pôsobenie Matoviča vo vláde, či už vo funkcii premiéra alebo viaceré jeho kroky a vyjadrenia na poste ministra financií.
Progresívne Slovensko žiada Matovičovo odstúpenie. Mal by nahradiť škodu, ktorá vznikla nákupom Sputnika V
Poslanec Vladimír Ledecký (Za ľudí) hovorí, že určite nebudú hlasovať za odvolanie. „Možno sa zdržíme. Určite frakcia Za ľudí povie jednotný názor,“ podotkol.
Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš nechcel vopred hovoriť, či očakáva pre Matoviča podporu zo strany koalície. „Uvidíme po hlasovaní,“ uviedol.
OĽaNO nie je pripravené na obetu šéfa
Politológ Juraj Marušiak povedal, že časť koalície môže dať nespokojnosť s Matovičom najavo tým, že sa nezúčastní hlasovania o jeho odvolaní alebo opustia rokovaciu sálu.
„Ak akýmkoľvek spôsobom prispejú k odchodu Igora Matoviča z postu ministra, treba počítať s reakciou OĽaNO, ktoré nie je pripravené na obetovania svojho predsedu,“ mienil politológ. Podľa neho, keby došlo k tomu, že by dal Matovič demisiu dobrovoľne, zostal by v parlamente a koaličné konflikty by pokračovali inými prostriedkami.
Marušiak hovorí, že ak by niektorá zo strán v koalícii hlasovala za návrh opozície, znamenalo by to, že koalícia nefunguje a fakticky by to bol jej koniec. „S opozíciou vylučujú spoluprácu a zároveň vidia, že s Matovičom tiež nie je možná spolupráca, a tak sú koaličné strany v istom zajatí,“ dodal.
Ako keby bol premiérom
Hlas a Smer v návrhu na odvolanie Matoviča hovoria o dôvodoch, ktoré zahŕňajú aj jeho pôsobenie ešte v pozícii predsedu vlády. Vytkli mu náklady na celoplošné testovanie v sume 800 miliónov eur, dovoz ruskej vakcíny Sputnik V a že nesie zodpovednosť za nepripravenosť na tretiu vlnu pandémie.
Opozícia tvrdí, že vyšetrovanie nominantov bývalej vlády Smeru je postavené na „univerzálnych a manipulovaných svedkoch“. Poukazuje na to, že Matovič sa stretával s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom, ktorý dnes svedčí ako kajúcnik vo viacerých kauzách. Tvrdí, že firma, ktorá je podľa všetkého na Makóa napojená dostala zákazky od Slovenskej pošty.
„V štáte je chaos a rozvrat, zúri vojna v polícii, právo a demokracia sa otriasa v základoch, dlhodobo a systematicky bolo poškodzované zahraničnopolitické meno Slovenska vo svete,“ uviedla opozícia.