Stretávate sa často s tým, že si neviete dať rady s problémami, s ktorými sa musíte napriek nechuti často potýkať? Medzi ne určite patria aj problémy, ktoré sa týkajú domácich prác, čistenia a opráv. Netreba vždy poškodenú vec vyhodiť, skúste nedostatky odstrániť, a to aj vďaka našim tipom. Pozrite sa na to, ako si jednoducho poradiť s odstránením hrdze, žuvačky či sekundového lepidla pomocou domácich trikov a receptov.
Pozrite sa, ako ľahko odstraňovať vodný kameň z obkladačiek, práčky, žehličky, sprchy či kávovaru
V domácnosti sa často stretnete s tým, že treba niečo očistiť či opraviť a často neviete, ako na to. My vám ponúkame tipy, ako na tri nepríjemné problémy, ktoré však idú správnym postupom jednoducho odstrániť. Zistite, ako odstrániť hrdzu, žuvačku či sekundové lepidlo zo šiat, rúk či nábytku.
Ako odstrániť hrdzu
Hrdzavé škvrny určite potrápili už každého z vás. Hrdzu je veľmi ťažké odstrániť. Pravidelne sa objavuje na kovových predmetoch, železe, vo vani, ale občas sa po opretí ho hrdzavý predmet objavia aj na oblečení. Ako odstrániť škvrny od hrdze z látky, textilu, auta či kovu? Postačí vám niekoľko týchto užitočných rád.
Ocot
Pri odstránení hrdze z kovových a železných predmetov, vám pomôže obyčajný kvasný ocot. Nalejte ocot do nádoby a hoďte do nej hrdzavé predmety, napríklad skrutky, kľúče a podobne.
Nechajte predmety istý čas namočené v octe, kým hrdze úplne nezmizne. Ocot občas vymeňte za nový. Ak ide o väčší hrdzavý predmet, dajte si ocot do rozprašovača a poškodený predmet postriekajte octom a nechajte pôsobiť.
Cola
Ak máte hrdzavú vaňu či záchod, pomôže vám cocacola. Nalejte fľašu cocacoly do znečistenej nádoby, vane alebo do wc a nechajte pôsobiť. Neskôr vaňu vyčistite jemnou kefou a umyte.
Citrón a soľ
Veľmi účinným typom, ako odstrániť škvrny od hrdze, je aj roztok vyrobený z obľúbeného domáceho pomocníka citrónu a kuchynskej soli. Ako na to?
- Zarobte si roztok z citrónovej šťavy a soli,
- Naneste roztok na hubku a poškodený predmet, napríklad zábradlie, pomocou hubky vyčistite krúživými pohybmi.
- Ak hrdza nezíde, nalejte roztok do rozprašovača a naneste na poškodený predmet.
- Nechajte roztok chvíľu pôsobiť, asi 30 minút a znova predmet vyčistite handričkou.
- Nakoniec predmet umyte saponátom a zastriekajte prípravkom proti korózii.
Takisto je roztok z citrónu a soli vhodný na škvrny od hrdze na oblečení. Na znečistené miesto nalejte šťavu a nechajte ju celú noc pôsobiť. Po odmočení,dajte oblečenie oprať. Namiesto citrónovej šťavy, môžete skúsiť aj kyselinu citrónovú.
4 skvelé tipy do kuchyne, ktoré si zamilujete
Ako odstrániť žuvačku
Žuvačka sa dokáže prilepiť naozaj na čokoľvek a často aj vtedy, ak to najmenej čakáte. Môže sa vám prilepiť na topánku počas prechádzky, na nohavice, ale aj doma na koberec či sedačku. Ako jednoducho odstrániť žuvačku z látky, kože či iných textílií?
Pomôže ľad
Na rifle, tričko či inú bielizeň je najúčinnejšie lepkavú žuvačku zmraziť. Potrite žuvačku kúskom ľadu, žuvačku stuhne a mala by sa dať ľahko odlúpnuť.
Ak máte miesto v mrazničke, môžete menšie kusy oblečenia vložiť do mrazničky a nechať žuvačku stuhnúť a zmrznúť. Po vybratí bielizne žuvačku odlúpte a následne oblečenie operte v práčke.
Ak nepomôže ľad, tak skúste teplo
Áno, aj teplo pomáha pri odstránení žuvačky, napríklad z koberca či zo sedačky. Žuvačku prilepenú na koberci jednoducho nahrejte fénom a pomocou sáčku, či papiera, žuvačku odstráňte z koberca.
Zvyšky po žuvačke odstránite aj kefkou a saponátom, alebo vysajete vysávačom. Taktiež pomôže aj teplo zo žehličky. Na látku poškodenú žuvačkou priložte papier alebo utierku a prežehlite žehličkou.
Viete, prečo je dobré dať kocku ľadu na mäso počas grilovania? Pozrite si 5 tipov, ktoré sa vám môžu zísť
Chemické prípravky
Na odstránenie žuvačky pomôže aj riedilo, technický benzín či odlakovač na nechty. Tieto prípravky sú vhodné na odstránenie žuvačky z topánok. Nalejte trochu odlakovača na handru, alebo namočte kefku do riedidla a vyčistite pomocou nej zalepenú žuvačku z podrážky.
Na zalepenú žuvačku vo vlasoch pomôže aj rastlinný olej. Naneste na handričku olej a pomocou nej odstráňte z prameňa vlasov zaschnutú žuvačku. Žuvačka by sa mala vďaka oleju odlepiť a zísť dole.
Ako odstrániť sekundové lepidlo
Ako odstrániť sekundové lepidlo z látky, rúk, nábytku či z oblečenia? Pri odstraňovaní sekundového lepidla je veľmi dôležité, aby sa nepoškodil povrch látky či nábytku. Skúste to pomocou týchto šetrných tipov.
Acetón
Acetón je spoľahlivým čistidlom, a to najmä čo sa týka zaschnutého sekundového lepidla. Je vhodný pri znečistení látky, dreva a aj pokožky.
Pri lakovanom nábytku môžete namočiť handričku do acetón a pomocou nej vyčistiť poškodené miesto, potom zvyšky odlúpte tupím predmetom a vyčistite. Pri poškodení látky a kože je postup rovnaký. Na polopené prsty môžete použiť aj odlakovač, ktorý obsahuje acetón.
Žiletka a fén
Žiletkou vyčistíte najmä zvyšky sekundového lepidla zalepené na skle. Na čelnom skle auta nám pravidelne ostávajú kúsky lepidla, ktoré ide len veľmi ťažko odstrániť.
Ak chcete, aby bolo sklo čisté, tak ho najskôr nahrejte fénom, avšak z opačnej strany, ako je zalepené lepidlo. Potom, keď lepidlo zmäkne ho zoškriabte žiletkou. Nemusíte sa báť, že sa vám sklo poškodí, žiletka sklo nepoškriabe, avšak odstraňujte lepidlo šetrne a jemne.
Lieh
Pri plaste, na ktorom sa nachádzajú zvyšky sekundového lepidla, pomôže lieh. Namočte handričku do liehu a opatrne ňou prechádzajte poškodené miesto, prípadne nechajte handričku chvíľu pôsobiť tak, aby lepidlo zmäklo.
Po zmäknutí lepidla, odstráňte lepidlo tupým predmetom, alebo kefkou a nakoniec umyte saponátom, alebo iným čistiacim prípravkom. Na vyčistenie pomôže aj obyčajná okena.
Pred tým, než vyskúšate tieto domáce recepty, presvedčte sa o ich účinkoch na menšom a nie veľmi viditeľnom kúsku, aby ste si predmet ešte viac nepoškodili.