BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP) by privítala odbúranie administratívnej záťaže, ktorá podľa ich slov neustále narastá.
Členka prezídia SAMP Eva Drozdová podotýka, že s touto problematikou bojujú už roky, a to aj napriek tomu, že každá vláda im sľubuje riešenie. Poukázala na to, že aj začiatok tohto roka im priniesol niekoľko ďalších noviniek ako obmedzenie paušálnych výdavkov, ktoré ich tlačí do účtovníctva, či prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov.
„Táto problematika je dosť zložitá, preto by sme privítali, keby sa zdravotné poisťovne zosúladili so Sociálnou poisťovňou a to prihlasovanie a odhlasovanie by bolo jednotným systémom,“ povedala Drozdová.
Poukazuje najmä na to, že kým v minulosti stačilo dohodára nahlásiť počas trvania zmluvy, na jej začiatku a po jej skončení, dnes tak musia robiť častejšie, a to zakaždým, keď dohodár nevykonáva prácu, napríklad počas voľna. Asociácia vyčíslila, že podnikateľ, ktorý je mesačným platcom DPH a zamestnáva minimálne jedného človeka, podá ročne 140 výkazov, hlásení a daňových podaní.
„Miesto toho, aby sa venoval podnikateľskej činnosti v plnej miere, aby si naháňal zákazky a riešil svojich zamestnancov, tak sa venuje administratíve,“ uviedla členka prezídia SAMP. Ako pokračovala, minimálne by privítali zosúladenie termínov, tak aby napríklad mesačné hlásenia boli vždy k rovnakému dňu a nie ako tomu je teraz, k dvadsiatemu či tridsiatemu. „Toto vyvoláva v podnikateľskej obci chaos,“ dodala Drozdová . Zároveň podotkla, že už v poslednom kvartáli zaznamenali prudké zníženie počtu živnostníkov a ďalší mali odchod avizovať k prvému januáru, kedy sa zvyšovali odvody.
Prezident SAMP Vladimír Sirotka sa pri téme zlepšovania podnikateľského prostredia dotkol aj Zákonníka práce. „Uvítali by sme, keby dohody o pracovnej činnosti boli stanovené na 20 hodín týždenne, ako to bolo, dohody o vykonaní práce zhruba na 500 hodín do roka, pretože v súčasnosti tie limity nepokrývajú také nároky malého podniku na sezónne práce, vypomáhajúce práce a podobne,“ povedal Sirotka. Podnikatelia majú podľa neho výhrady i k zavedeniu odvodov pre študentov či dôchodcov. Obe skupiny navrhujú oslobodiť od ich platenia. „Sme za to, aby sa odvody neuplatňovali u dôchodcov, študentov, a u tých, kde zamestnanec riadne pracuje a používa vedľajšiu činnosť len na výpomoc, ktorá by sa definovala rozsahom alebo výškou zárobku,“ dodal prezident SAMP.
Ako pokračoval, podľa informácií, ktoré majú k dispozícii, prišlo od začiatku roka k pomerene veľkému odhlasovaniu dohodárov. Dôvodom má byť najmä to, že pokiaľ sa im mal zachovať čistý príjem na úrovni z uplynulého roka i v roku aktuálnom, pre zamestnávateľa by to znamenalo nárast o 56 % mzdových nákladov. Trend rušenia zmlúv na dohodu bude podľa neho trvalejší. „Pokiaľ to zostane v takomto režime, neočakávam nejaký veľký návrat k dohodárom,“ povedal Sirotka.
Podnikateľskému prostrediu by podľa SAMP okrem riešenia spomínaných problémov prospela aj elektronizácia, lepšia vymožiteľnosť práva, podpora vzdelávania či podpora zamestnanosti pri začatí podnikania. SAMP chce o týchto opatreniach hovoriť aj s vládou, tak aby spoločne prispeli k zlepšeniu podnikateľského prostredia pre malé a stredné podniky ako i živnostníkov.
Podľa Sirotku majú práve tieto subjekty potenciál prispieť k tvorbe nových pracovných miest. Pripomína, že práve malé podniky sa prevažnou mierou podieľajú na zamestnanosti na Slovensku. „Otázku zvyšovania zamestnanosti v tomto priestore chápeme ako zlepšenie postavenia prevažnej časti rodín na Slovensku,“ povedal prezident SAMP. Ako pokračoval na Slovensku niet rodiny, kde by nebol malý podnikateľ či živnostník. Zlepšením podnikateľského prostredia sa podľa neho zlepší i životná úroveň samotnej rodiny.