Správy o vlajkovej lodi ukrajinskej armády šokovali Kyjev, stovky vojakov „zdupkali“ z bojiska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Brigáda „Anna Kyjevská“ mala byť so svojimi vojakmi vycvičenými vo Francúzsku vlajkovou loďou ukrajinskej armády. Len niekoľko mesiacov po jej vytvorení však čelí dvom nepriateľom – Rusom na bojisku a vnútornému škandálu, ktorý šokoval ukrajinský vojenský establishment.

Kyjevom otriasli správy, že stovky vojakov opustili túto jednotku. Niektorí „zdupkali“ z bojiska a menší počet vojakov utiekol ešte počas výcviku vo Francúzsku.

„Áno, existujú problémy, sme si ich vedomí. Sú problémy a boli problémy s personálom, výcvikom a čiastočne aj s veliteľským štábom,“ povedal veliteľ pozemných síl Mykhajlo Drapatyj o 155. mechanizovanej brigáde, ako znie oficiálny názov brigády.

Dokonalý obraz vydržal do decembra

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil vytvorenie brigády Anna Kyjevská – pomenovanej po stredovekej kyjevskej princeznej, ktorá sa vydala do francúzskej kráľovskej rodiny – počas minuloročných osláv 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Paríž to označil ako „jedinečnú“ iniciatívu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vtedy povedal, že chce vytvoriť ďalší tucet takýchto jednotiek vycvičených a vybavených Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ale tento dokonalý obraz bol v decembri zničený. Vojenský bloger Jurij Butusov uviedol, že až 1 700 vojakov brigády dezertovalo, vrátane 50 počas výcviku vo Francúzsku. Pritom predtým Francúzsko tvrdilo, že počas výcviku nastalo iba „niekoľko desiatok“ dezercií.

Dezercia a morálka sú citlivé témy

Butusov tiež povedal, že v prvých dňoch nasadenia brigády neďaleko Pokrovska jednotka utrpela straty a nastal v nej „organizačný chaos“. Mala tiež málo bezpilotných lietadiel či delostreleckej munície.

Dezercie a morálka sú citlivé témy pre ukrajinskú armádu, ktorá čelí nedostatku pracovnej sily a polemikám okolo nepopulárnej taktiky náboru. Miestne médiá vo štvrtok s odvolaním sa na Štátny úrad pre vyšetrovanie informovali, že viac ako 7-tisíc vojakov, ktorí predtým opustili svoje jednotky bez povolenia, sa dobrovoľne vrátilo.

Postsovietsky duch je naďalej prítomný

Kyjev sa snažil dostať svoju armádu na úroveň štandardov NATO, odkedy Rusko v roku 2014 anektovalo polostrov Krym a rozpútalo na východe Ukrajiny občiansku vojnu za účasti promoskovských separatistov.

Aj keď bola vyškolená nová generácia dôstojníkov, samotný systém sa radikálne nezmenil. Správy o korupčných škandáloch a zneužívaní moci zo strany vysokých armádnych predstaviteľov sú bežná rutina. „Čím vyššia je vaša hodnosť, tým menej sa na vás zákon vzťahuje,“ povedal vojak a influencer Valerij Markous v nedávnom videu na sociálnych sieťach.

Aj veliteľ Drapatyj priznal, že ukrajinskí vojaci sa často „boja“ svojich nadriadených. „Postsovietsky duch musí byť vykorenený,“ skonštatoval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mychajlo Drapatyj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy