Maďarská vláda vo štvrtok oznámila, že zatvára tranzitné zóny na hranici so Srbskom, kde zadržiavajú žiadateľov o azyl, kým sa vybavujú ich žiadosti.
Šéf úradu vlády Gergely Gulyás uviedol, že preto zhruba 280 žiadateľov o azyl presunú do prijímacích centier v krajine.
Tranzitná zóna ako väzba
Budúci žiadatelia o azyl sa budú podľa neho musieť so svojimi žiadosťami obrátiť na maďarské diplomatické misie.
Rozhodnutie vlády prišlo po tom, čo Súdny dvor Európskej únie minulý týždeň rozhodol, že zadržiavanie žiadateľov o azyl v maďarských tranzitných zónach sa rovná väzbe, a uviedol, že bolo povolené na maximálne štyri týždne.
Srbská armáda má ochraňovať občanov pred migrantmi z táborov, nariadil to prezident Vučič
Tranzitné zóny, postavené z prepravných kontajnerov, boli častým terčom rozsiahlej kritiky zo strany ľudskoprávnych skupín doma i v zahraničí.
Podľa nich si tam mohlo požiadať o azyl len málo ľudí a osoby, ktoré tam zadržiavali, čelili podmienkam podobným tým vo väzení.
Ploty s ostnatými drôtmi
Okrem iného tiež kritizovali napríklad aj časté rozhodnutie Maďarska neposkytovať jedlo dospelým, ktorých počiatočné žiadosti o azyl zamietli, ale oni zostali v tranzitných zónach, kým sa neuskutočnil odvolací proces.
Orbán očakáva, že sa Maďarsko vráti k obvyklému parlamentnému poriadku koncom mája
V reakcii na migračnú krízu v roku 2015, keď krajinou prešlo okolo 400-tisíc ľudí smerujúcich do západnej Európy, Maďarsko postavilo na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom ploty s ostnatými drôtmi a neskôr pri maďarsko-srbskej hranici vznikli aj spomínané tranzitné zóny.
Opatrenia boli súčasťou čoraz prísnejšej protiimigračnej politiky premiéra Viktora Orbána a extrémnej minimalizácie maďarského azylového systému, pripomína agentúra AP.