Nehnuteľnosti v centre Košíc nadobudlo Maďarsko v súlade so zákonom. Vyplýva to zo skutočnosti, že v oboch prípadoch kúpy nehnuteľnosti boli vydané rozhodnutia o povolení vkladu kúpnej zmluvy orgánom štátnej správy Slovenskej republiky.
Pre agentúru SITA to uviedol Maroš Pavlovič z Katedry správneho a environmentálneho práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Potrebná je konzultácia a súhlas Slovenska
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) minulý týždeň svojmu maďarskému rezortnému kolegovi Pétrovi Szijjartóovi povedal, že Maďarsko by malo všetky svoje aktivity na Slovensku vykonávať po konzultácii a po súhlase slovenskej strany. Reagoval tak na nákup nehnuteľností v Košiciach.
Odvolávať sa pri nákupe nehnuteľností Maďarskom na Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, nie je podľa odborníka správne. Zameriava sa totiž na nehnuteľnosti, ktoré slúžia na diplomatické či konzulárne účely.
Korčok sa stretol so Szijjartóom, Maďarsku odporúča svoje aktivity na Slovensku najskôr skonzultovať
„Minister Korčok mal podľa môjho názoru jedinú možnosť, ktorú aj využil, a to odvolať sa na Zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou. Konkrétne na možnosť iniciovania konzultácií, aby tak obidve zmluvné strany posúdili, čo môžu podniknúť v záujme zmiernenia alebo odstránenia napätia v súlade so zásadami Charty OSN a s princípmi uplatňovanými v rámci OBSE,“ konštatuje Pavlovič.
Štát musí dbať na ochranu pôdy
Odborník v oblasti pozemkového práva poukazuje na to, že ústavný zákon na ochranu pôdy bol Národnou radou SR schválený až v roku 2017. Jednou z povinností štátu, ktorá z neho vyplývala, je aj povinnosť štátu dbať na ochranu poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Na tomto základe je podľa Pavloviča možné regulovať aj trh s pôdou.
Koalícia zrejme neotvorí smerákom mimoriadnu schôdzu o ochrane poľnohospodárskej a lesnej pôdy
„Ústavný súd vo svojom náleze, ktorým okresal právnu úpravu obsiahnutú v zákone o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, dáva zákonodarcovi konkrétny návod, ako má pri tvorbe legislatívy postupovať. Okrem iného ponúka aj príklady fungovania regulácie trhu s pôdou v okolitých krajinách,“ tvrdí.
Oproti iným krajinám máme výhodu
Zákonodarcom by tak malo stačiť oprieť sa o Ústavu SR, spomínaný nález a prax v ostatných krajinách.
„Koncipovanie ústavnej ochrany pôdy, tak ako je zavedené v Ústave SR, nám v tejto otázke vytvára konkurenčnú výhodu oproti iným krajinám EÚ, a to najmä vo vzťahu k neúprosnému mechanizmu voľného pohybu tovaru,“ spresnil Pavlovič. Dodal, že pôda nie je tovarom, ale neobnoviteľným prírodným zdrojom, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti.
Maďarsko uznesenie zrušilo
Maďarsko sa prednedávnom uznieslo na zriadení špeciálneho fondu, ktorý mal slúžiť na nákup pôdy v susedných krajinách. Po tom, ako sa slovenská strana voči podobným plánom vymedzila, došlo z maďarskej strany k zrušeniu tohto uznesenia.
Fico označil Orbána za dravca, ktorý prahne po slovenských pozemkoch. Viní z toho slabú vládu Hegera (video)
V Ostrihome sa na tom v pondelok 11. októbra dohodli slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) a maďarský premiér Viktor Orbán.