BUDAPEŠŤ 18. decembra (WEBNOVINY) – Rokovania Maďarska s medzinárodnými veriteľmi o preventívnom úverovom programe by mohli pokračovať v januári.
Vyhlásil to Mihály Varga, štátny tajomník, ktorý vedie úrad premiéra Viktora Orbána.
Pre maďarský denník Magyar Nemzet Varga povedal, že Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ by mali objasniť svoj kroky v zmysle piatkových udalostí, kedy veritelia prerušili neformálne rokovania s Budapešťou pre neochotou maďarskej vlády poskytnúť záruky, že bude rešpektovať nezávislosť centrálnej banky krajiny.
„Buďme optimistickí, rokovania by mohli začať v januári. Zámery Maďarska sú úplne jasné,“ povedal Varga. „Všetci chceme, aby tieto rokovania dopadli úspešne a ich výsledkom bola dobrá dohoda,“ dodal.
MMF a Európska únia prerušili rokovania o poskytnutí preventívnej úverovej linky Maďarsku. Európska komisia to zdôvodnila neochotou maďarskej vlády poskytnúť záruky, že bude rešpektovať nezávislosť centrálnej banky krajiny.
„Komisia sa rozhodla, že predbežné rozhovory v Budapešti preruší,“ uviedol pre agentúru Reuters hovorca európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti Amadeu Altafaj. „Bohužiaľ sme nedostali záruky o úmysloch maďarskej vlády, ktorá chce presadiť v parlamente hlasovanie o zákone, ktorý by mohol ohroziť nezávislosť centrálnej banky,“ povedal Altafaj. Rokovania prerušil samotný komisár Olli Rehn, ktorý svoje rozhodnutie úzko koordinoval s kolegami z MMF, spresnil Altafaj.
Preventívny úver
Vláda v Budapešti tento týždeň uviedla, že s MMF a EÚ sa chce dohodnúť na preventívnom úverovom programe, z ktorého by Maďarsko v prípade krajnej núdze čerpalo 15 až 20 mld. eur počas troch až štyroch rokov.
Podporu zo strany MMF a EÚ Maďarsko potrebuje, aby si udržalo prístup na trhy v období, keď sa ekonomika spomaľuje, výnosy z vládnych dlhopisov rastú a hospodárstvo eurozóny postihli turbulencie. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Maďarska sa v budúcom roku v najlepšom prípade očakáva na úrovni 0,5 %.
Poslanci vládnej strany Fidesz v piatok vyzvali na urýchlené prerokovanie nového zákona o centrálnej banke. Navrhovanú legislatívu kritizoval guvernér banky Andras Simor, podľa ktorého by prijatie zákona spôsobilo, že kontrolu nad inštitúciou fakticky prevezme vláda. Výhrady k legislatíve tlmočila aj Európska centrálna banka.