Procházková sa predstaví ešte v dvoch pretekoch
Vo Val di Fiemme ju čaká ešte skiatlon na 7,5 + 7,5 km a skejtová desiatka, záverečný maratón na 30 km zatiaľ zostáva otvorený. „Je obrovská škoda, že nemôžeme ísť tímšprint. Počítali sme s tým, že príde biatlonistka Anastasia Kuzminová a spoločne zabojujú. Tak sme boli dohodnutí. Alena má momentálne výbornú šprintérsku fazónu, Nasťa je tiež bežecky na tom veľmi dobre. Účasť vo finále by im určite neušla. V pondelok nám však oznámili, že neprídu. Ešte raz opakujem, je to premrhaná šanca na kvalitný výsledok,“ povedal Ján Valuška.
Výborný výkon predviedla Slovenka Alena Procházková, ktorá sa prebojovala až do semifinále, v ňom skončila štvrtá, celkovo ju klasifikovali na ôsmej priečke. Je to jej tretí najlepší výsledok na MS v kariére.
Pred dvoma rokmi v nórskom Osle skončila šiesta, v roku 2009 v českom Liberci siedma. „Pred pretekmi sme nemali veľké oči, Alenin výsledok je pre nás všetkých obrovským, ale veľmi príjemným prekvapením. Keby nám pred pretekmi niekto ponúkal umiestnenie v TOP 10, brali by sme to všetkými desiatimi. Škoda dvoch drobných chybičiek, ktorým sa Alena nevyhla v semifinále, mohla sa postarať o senzáciu. Myslím si, že dnes mala na to, aby sa dostala až medzi najlepšiu šestku. Ôsme miesto je však vynikajúce, sme veľmi spokojní a šťastní,“ komentoval vystúpenie Aleny Procházkovej pre SITA vedúci slovenskej bežeckej výpravy na MS Peter Bartoň.
Počas sezóny veľa vody v pretekoch Svetového pohára nenamútila, formu na šampionát však naladila dokonale „Mám také zmiešané pocity. Na jednej strane si uvedomujem, že je to vynikajúce. Na druhej strane cítim, že to mohlo byť ešte lepšie. V semifinále som sa v jednom momente nechala zablokovať Fínkou Niskanenovou a bolo po nádejach. V ľavotočivej zákrute na vrchole stúpania som musela takmer zastať, tri pretekárky sa odtrhli a už to nešlo dobehnúť. Mrzí ma to, ale šprint je už taký,“ začala hodnotenie svojho vystúpenia 28-ročná Banskobystričanka, pre ktorú je to po 6. mieste z MS 2011 v Osle a 7. priečke z MS 2009 v Liberci tretí najlepší výsledok v kariére.
„Alena v kvalifikácii a potom aj vo štvrťfinále ukázala, že má na to, aby išla do finále. To zablokovanie Fínkou jej pridalo možno aj dve sekundy, to je v šprinte veľmi veľa. Presne o toľko skončila za víťazkou jej semifinále Poľkou Kowalczykovou. Je to škoda. Na druhej strane, povedzme si na rovinu, že s takýmto výsledkom asi nikto na Slovensku nepočítal. Je to taký malý zázrak, že sme schopní držať krok so špičkou v podmienkach, aké doma máme. Napriek miernemu sklamaniu, že sa nedostala do finále, musíme povedať, že je to supervýsledok, ktorého hodnotu si uvedomíme azda až neskôr,“ pridal sa Procházkovej tréner Ján Valuška.
Jeho zverenka šokovala už v kvalifikácii, kde bola tretia najrýchlejšia. Štvrťfinále bolo potvrdením, že nešlo o náhodu. S prehľadom kontrolovala situáciu, súperky nechala bojovať už len o druhú postupovú priečku. V semifinále skončila štvrtá. „Musím poďakovať všetkým, ktorí mi dnes pripravovali lyže, boli naozaj perfektné. Všetko mi dnes vychádzalo, až na ten nešťastný moment v semifinále,“ povzdychla si Alena Procházková.
Suverénny Rus
Kriukov potvrdil svoje šprintérske kvality. V klasickom šprinte triumfoval aj pred tromi rokmi na ZOH v kanadskom Vancouveri.
Vo Val di Fiemme bol najrýchlejší už v kvalifikácii, potom si vo štvrťfinále postrážil postup z druhej priečky, v semifinále a vo finále už nikoho pred seba nepustil.
V strhujúcom súboji v cieľovej rovinke o tri desatiny sekundy zdolal Nóra Pettera Northuga.
Bronz si nečakane vybojoval Kanaďan Alex Harvey, ktorý odsunul na štvrté miesto lídra celkovej klasifikácie šprintu v rámci Svetového pohára Švéda Emila Jönssona.
„Bolo to ťažšie vybojované prvenstvo ako vo Vancouveri. Vedel som, že si potrebujem vypracovať dobrú východiskovú pozíciu, preto som išiel vo finále prakticky od začiatku na čele. Vyšlo mi to, v závere to však bolo naozaj na doraz. Užívam si tú fantastickú atmosféru, ktorú tu vytvorili najmä nórski fanúšikovia. Som veľmi šťastný,“ povedal 27-ročný Nikita Kriukov v prvom televíznom interview po dobehu do cieľa.
Bola to preňho druhá medaila z MS v kariére, pred dvoma rokmi na šampionáte v nórskom Osle bol členom víťazného tímu v šprinte dvojíc.
Slovenskí reprezentanti neuspeli už v kvalifikácii. Najlepší bol podľa očakávania Peter Mlynár, ktorý sa vo výsledkovej listine zaradil na 38. miesto. Od postupu medzi tridsiatku finalistov ho delilo 2,27 s. Martin Kapšo skončil šesťdesiaty siedmy, vekom ešte len juniorovi, 18-ročnému Andrejovi Segečovi, patrila 81. pozícia.
Tretí triumf Nórky
Björgenová vyhrala šprint na majstrovstvách sveta už tretí raz, vo Val di Fiemme triumfovala aj pred desiatimi rokmi a pred dvoma zase zvíťazila v Osle.
Je to pre ňu deviate zlato zo svetových šampionátov v kariére. „Som veľmi šťastná, preteky sa mi vydarili naozaj vynikajúco. Uvidíme, či to bude takto perfektne aj pokračovať, teraz sa chcem chvíľu tešiť,“ povedala čoskoro 33-ročná Nórka v cieli.
Jej prvenstvo bolo viac ako suverénne. Druhá Ida Ingemarsdotterová zo Švédska zaostala za ňou o 2,3 sekundy, bronz si vybojovala jej krajanka Maiken Caspersen Fallová, ktorá bola pomalšia o takmer 4 sekundy.
Obrovskú smolu mala vo finále jedna z najväčších favoritiek na zlato Poľka Justyna Kowlaczyková.
V mieste, kde sa trať zužovala a začala stúpať, nezavinene spadla po vlastnej školáckej technickej chybe. Až do cieľa bojovala zo všetkých síl, ale finišovala na poslednej šiestej pozícii.
MUŽI:
1. Nikita Kriukov (Rus.) 3:30,4 min, 2. Petter Northug (Nór.) +0,3 s, 3. Alex Harvey (Kan.) +0,8, 4. Emil Jönsson (Švéd.) +2,6, 5. Paal Golberg (Nór.) +9,2, 6. Eirik Brandsdal (Nór.) +27,1, … nepostúpili do hlavnej súťaže 38. Peter Mlynár, 67. Martin Kapšo, 81. Andrej Segeč
ŽENY:
1. Marit Björgenová (Nór.) 3:16,6, 2. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +2,3 s, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +3,7, 4. Katja Višnarová (Slovin.) +4,6, 5. Stina Nilssonová (Švéd.) +4,9, 6. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +6,3, … nepostúpila do finále 8. Alena Procházková, … nepostúpili do hlavnej súťaže 63. Barbora Klementová, 66. Daniela Kotschová (všetky SR)
Historický prehľad majstrov sveta v šprinte:
2001 – Lahti (Fín.): Tor Arne Hetland (Nór.) a Pirjo Muranenová-Manninenová (Fín.)
2003 – Val di Fiemme (Tal.): Thobias Fredriksson (Švéd.) a Marit Björgenová (Nór.)
2005 – Oberstdorf (Nem.): Vasilij Ročev (Rus.) a Emelie Öhrstigová (Švéd.)
2007 – Sapporo (Jap.): Jens Arne Svartedal (Nór.) a Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.)
2009 – Liberec (ČR): Ola Vigen Hattestad (Nór.) a Arianna Follisová (Tal.)
2011 – Oslo (Nór.): Marcus Hellner (Švéd.) a Marit Björgenová (Nór.)
2013 – Val di Fiemme (Tal.): Nikita Kriukov (Rus.) a Marit Björgenová (Nór.)