Bieloruský prezident Alexander Lukašenko absolvoval v utorok po siedmy raz inauguráciu do funkcie hlavy štátu. Na ceremónii v Minsku, kde pozvali približne 1 100 ľudí, položil ruku na bieloruskú ústavu a zložil prísahu. Vo svojom príhovore zablahoželal občanom k volebnému víťazstvu.
„Je to víťazstvo nielen pre mňa, prezidenta, ale aj pre milióny Bielorusov. Počas ostatných volieb sme prešli ďalšou historickou križovatkou. Prešli sme ňou sebavedomo a múdro, bez toho, aby sme odbočili z cesty, po ktorej kráčame už tretinu storočia. Toto je cesta mieru, národnej jednoty a vlastenectva, spravodlivosti a širokých možností pre každého,“ vyhlásil Lukašenko podľa webu espreso.tv.
Krajina, kde ľudia chcú žiť
Podotkol, že Bielorusko je momentálne v centre pozornosti a „nie každému sa páči nezávislosť krajiny, najmä jej čestné a otvorené postavenie na medzinárodnej scéne“.
Cichanovská exkluzívne pre SITA: Slovensko je príkladom toho, ako môže národ prekonať minulosť a vybudovať demokraciu
„Polovica sveta sníva o našej ‚diktatúre‘ – o diktatúre skutočných vecí a záujmov našich ľudí. Čo sa týka spravodlivosti a pravdy, vôbec nezáleží na veľkosti vašej krajiny na mape sveta. Som šťastný prezident a Bielorusko je krajina, kde chcete žiť,“ skonštatoval.
Železná ruka viac ako 30 rokov
Lukašenko vládne v bývalej sovietskej krajine s 9,5 miliónmi obyvateľov „železnou rukou“ už viac ako 30 rokov. Neúnavne potláča nesúhlas a na Západe si vydobyl prezývku „posledný európsky diktátor“. Jeho izolácia sa prehĺbila po brutálnom potlačení protestov, ktoré nasledovali po jeho znovuzvolení v prezidentských voľbách v auguste 2020, ktoré opozícia považovala za podvod.