Lukašenko poďakoval Slotovi za list

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lukašenko
Alexander Lukašenko v decembri už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo hlas takmer 80 percent voličov. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Bieloruský prezident a „posledný diktátor v Európe“ Alexander Lukašenko sa poďakoval za blahoprajný list šéfanárodniarov“ Jána Slotu, ktorý mu blahoželal k znovuzvoleniu do funkcie. Predsedovi SNS ho doručilo Veľvyslanectvo Bieloruskej republiky v SR, informuje o tom webová stránka Slovenskej národnej strany.

Mám radosť z listu pána prezidenta Bieloruskej republiky Alexandra Lukašenka,“ uvádza reakciu Jána Slotu oficiálna webová stránka „národniarov„.

Šéf SNS ďalej pokračuje: „ Moje nedávne blahoželanie k jeho znovuzvoleniu do funkcie, ktoré v slovenských médiách spôsobilo priam hystériu, akoby som sa mu vtieral alebo ukláňal. To odmietam. Bolo to úprimné blahoželanie človeku, ktorý svojou prácou dokázal Bieloruskú republiku dostať na takú úroveň, že tam nikto nehladuje. Toto je pre mňa podstatné a som presvedčený, že si moje blahoželanie zaslúžil.“

Ak na Slovensku stále niekto skloňuje nejaké diktátorské metódy, rád by som pozornosť týchto tzv. demokratov upriamil na to, čo sa deje v Kosove, na to, ako sa tam ľudia zabíjali, ako sa im odoberali orgány a obchodovalo sa s nimi. Toto platí aj o Albánsku dnešných dní. EÚ i niektoré ďalšie štáty síce naznačili varovne zdvihnutý prst, ale veľa to zrejme neznamená. Problémy sú v Egypte, kde sa najväčší a najdemokratickejší štát na svete USA jednoznačne postavili za prezidenta Mubaraka, ktorý tam už vládne 20 rokov,“ uvádza ďalej Slota.

V Bielorusku boli transparentné voľby tvrdí Slota

„Som presvedčený, že tam žiadne podvody neboli a voľby prebehli transparentne – na rozdiel napríklad od vlaňajších slovenských parlamentných volieb, keď bola SNS o minimálne dve percentá ukrátená. V kontexte výhrad niektorých tzv. demokratov k Alexandrovi Lukašenkovi, ale aj k môjmu blahoželaniu k jeho znovuzvoleniu,“ dodal na záver Ján Slota.

Rezort diplomacie má iný názor

Slovensko jednoznačne odsúdilo násilie na protestujúcich v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré sa odohrávalo v uliciach Minska po ukončení hlasovania.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky s poľutovaním konštatuje, že napriek určitému pokroku dosiahnutému v predvolebnom období došlo v Bielorusku počas prezidentských volieb k výrazným narušeniam medzinárodných štandardov. Napriek prísľubom bieloruského vedenia sa nepodarilo zabezpečiť transparentný a spravodlivý proces hlasovania a Bielorusko musí vynaložiť ďalšie úsilie na zosúladenie volebnej legislatívy a praxe so štandardami OBSE,“ oznámil rezort diplomacie.

Ministerstvo osobitne znepokojili prípady hrubého násilia a politicky motivované zadržanie opozičných kandidátov na prezidenta Vladimira Nekľajeva, Andreja Sannikova, Vitaľa Rymaševského, Mikalaja Statkieviča a Ryhora Kastusjova. „Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyzýva na okamžité prepustenie zadržaných osôb a vyšetrenie použitia násilia voči účastníkom protestu a novinárom. Súčasne sme znepokojení správami o možnom zámernom vyvolávaní násilností vyhrocujúcich situáciu po ukončení hlasovania,“ informovalo ministerstvo po voľbách v Bielorusku.

Protikandidáti pôjdu pred súd

Bieloruský minister vnútra Anatolij Kulešov v stredu na tlačovej konferencii povedal, že 30 politických aktivistov vrátane štyroch lídrov opozície zatknutých v decembri počas povolebných protestov postavia pred súd. Proti zatknutiu členov opozície protestovali USA a ich európski spojenci, ktorí žiadali staronového prezidenta Alexandra Lukašenka o ich prepustenie. Minister vnútra však povedal, že dokumenty o zatknutých osobách poskytnú začiatkom februára súdu a je presvedčený, že budú za podnecovanie nepokojov odsúdení na tresty až do výšky 15 rokov. Medzi zatknutými sú štyria Lukašenkovi protikandidáti v prezidentských voľbách.

Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP

Alexander Lukašenko zložil štvrtýkrát prísahu
Foto: SITA, AP
Alexander Lukašenko zložil štvrtýkrát prísahu
Foto: SITA, AP
Alexander Lukašenko zložil štvrtýkrát prísahu
Foto: SITA, AP
Alexander Lukašenko zložil štvrtýkrát prísahu
Foto: SITA, AP
Alexander Lukašenko zložil štvrtýkrát prísahu
Foto: SITA, AP

Kontroverzný bieloruský prezident po svojom uvedení do úradu v piatok vyhlásil, že vo svojej krajine nebude tolerovať žiadnych disidentov ani „farebné revolúcie“. Lukašenka inaugurovali po štvrtýkrát do funkcie hlavy štátu. Nesúhlas medzinárodného spoločenstva s jeho režimom a s priebehom decembrových prezidentských volieb sa prejavil neúčasťou veľvyslancov všetkých krajín EÚ na inauguračnej slávnosti. Brusel zároveň Minsk vyzval, aby voľby zopakoval, pretože ich považuje za zmanipulované. Únia zvažuje aj prijatie nových sankcií voči Bielorusku.

Osuský: Väčší podvod si neviem predstaviť ani na Haiti

Nie je tak veľmi dôležité, kto ako hlasuje, dôležité je, kto sčítava hlasy, týmto citátom Josifa Vissarionoviča Stalina zhodnotil podstatu volieb Peter Osuský z OKS, ktorý pôsobí v poslaneckom klube Most-Híd. Víťazstvo Lukašenka označil za kolosálny, do neba volajúci podvod. ,,Väčší si neviem predstaviť nikde na svete, súkromne hovorím ani na Haiti,“ vyhlásil vedúci delegácie Národnej rady SR v Parlamentnom zhromaždení OBSE, ktorý pôsobil v Bielorusku ako pozorovateľ.

Ako Osuský poukázal, na jednom z okrskov na vlastné oči videl kôpky s menami kandidátov a Lukašenkova bola druhá najvyššia. Najviac hlasov jednoznačne dostal Vitaľ Rymaševský. Po skončení sčítavania šéf komisie oznámil , že Rymaševský dostal 20 hlasov a Lukašenko 823. ,,Absolútne ma to šokovalo,“ uviedol Osuský. „Stal som sa svedkom najnehanebnejšie zmanipulovaných volieb,“ skonštatoval. Ak by sa dali na kôpku všetky iné hlasy ako Lukašenkove, získal by podľa Osuského 40 až 41 percent a muselo by sa uskutočniť druhé kolo.

Lukašenka vníma ako „megalomanického psychopata,“ ktorý sa nezastaví pred ničím. Osuský je presvedčený, že „chorobnosť tohto blázna“ sa prejavila aj v tom, že podpísanú volebnú listinu dal komisii možno aj 14 dní dopredu. „Kým Lukašenko neskončí, nebude spravodlivosti na svete,“ zdôraznil. Lukašenko mal deväť protikandidátov a všetci dostali rovnaký 30-minútový priestor v televízii aj rozhlase, počas ktorého sa mohli vyjadrovať bez cenzúry. Ako Osuský poznamenal, aj keď opozičníci vedeli, že ich je veľa a nevyhrali by, aspoň využili túto možnosť a mohli deväťkrát tridsať minút povedať, čo si myslia o Lukašenkovom režime. Iná predvolebná kampaň v Bielorusku nebola.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoJán SlotaPeter Osuský
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana