V dnešnej cynickej a chladnej dobe je potrebné si pripomínať minulosť. Konštatoval to predseda Národnej rady SR Andrej Danko na vernisáži fotografií Holokaust.
Vyhladzovanie, oslobodenie, záchrana. Výstavu slávnostne otvoril pri príležitosti Dňa pamiatky obetiam fašizmu aj za účasti veľvyslanca Ruskej federácie Alexeja Fedotova a Ilju Altmana z Moskovského centra holokaustu.
Hrôzy druhej svetovej vojny
Expozícia umiestnená vo foyer budovy parlamentu má byť mementom pred zverstvami, ktorých sa počas druhej svetovej vojny dopustili fašisti.
Koalícia nie je povinná dodávať hlasy pre lajdáctvo opozície, vyhlásil Danko a kritizoval aj Kollára
„Ukazuje, čo všetko si ľudia museli prežiť, čo všetko si vytrpeli. Je potrebné, ba dokonca nutné, pripomínať si hrôzy druhej svetovej vojny. Ako politik apelujem na to, aby sa občania v tejto téme čo najviac vzdelávali a aby sme sa poučili z minulosti,“ podotkol šéf parlamentu.
Danko dodal, že sa bude snažiť, aby ľudia, ktorí vyzliekli fašistické uniformy, neboli v národnej rade.
Postoj Ruska k téme holokaustu
Predseda parlamentu ocenil, že Ruská federácia má v téme holokaustu principiálny a nemenný postoj. „Ctíme si pomoc našich bratov a odsudzujeme zverstvá, ktoré sa diali počas druhej svetovej vojny,“ dodal. Vernisáž podľa ruského veľvyslanca Alexeja Fedotova ukazuje osudy miliónov ľudí v časoch, keď jedna rasa vyznáva, že je nadradená nad iné, „čo nutne vedie k násilnostiam a tragédii“.
Ilja Altman z Moskovského centra holokaustu poukázal aj na hrdinstvo dvoch Slovákov, Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora a ako prvým svedčiť o krvavých násilnostiach páchaných na Židoch. Takisto dodal, že cieľom tejto unikátnej výstavy je ukázať rozsah tragédie holokaustu. Výstava bude otvorená do konca mesiaca.