BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Poslanec za SaS Ľubomír Galko začal zbierať podpisy na odvolanie ministra obrany Martina Glváča v parlamente, pretože minister ani napriek verejnej výzve nepostavil mimo službu šéfa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru.
Z potrebných 30 podpisov má poslanec za SaS zatiaľ zozbieraných šesť.
„Z dnešného vystúpenia ministra obrany Martina Glváča som mal pocit, že buď ničomu nerozumie a absolútne nevie, o čo tu ide, alebo druhá možnosť, že to kryje a marí to vyšetrovanie, že ho niekto drží nakrátko a nie je v svojich rozhodnutiach autonómny,“ vysvetlil po zasadnutí osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Galko.
Glváč podľa poslanca za SaS koná tak, aby niekoho s väčším vplyvom nenahneval. „Nie je nijako tajná informácia, že pán Skuhra má vzťah s terajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a nemyslím si, že by sám minister Glváč siahol po Skuhrovi ako riaditeľovi Vojenského spravodajstva,“ naznačil Galko možný vplyv Kaliňáka na Glváča.
Poslanca za SaS zároveň šokovalo, že minister obrany na výbore konštatoval, že nevie, kto je niekdajší osobný asistent Jána Slotu George Gansé a ani ho to nezaujíma. Galko sa totiž Glváča pýtal, či mu neprekáža, že terajší šéf Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra a bývalý riaditeľ VSS Juraj Šebo trávili dovolenku v Benine v spoločnosti Georgea Gansého.
Galko pripomenul, že médiá opakovane informovali o tom, že Gansé mohol pôsobiť ako legalizant Slotovho majetku, keďže na neho boli písané viaceré nehnuteľnosti a ďalší majetok, ktorý bývalý predseda národniarov užíval.
Galko sa zároveň domnieva, že správa o údajnom tunelovaní VSS v rokoch 2006 až 2010, ktorú má výbor k dispozícii, je pracovnou verziou originálu, ktorý bol skartovaný. Podstatná časť informácií v oboch dokumentoch je podľa neho totožná. Podľa Galka vôbec nie je podstatné, či do detailov sedia všetky prípady, exminister obrany považuje za základ, aby sa začali vyšetrovať fakty, úhrady, odvedené dane a podobne.
Ak sa s peniazmi nakladalo nehospodárne, ide podľa Galka o tunelovanie napriek tomu, že majetok mohol stále zostať v tajnej službe. Poslanec za SaS rovnako naznačil, že po jeho nástupe na čelo rezortu prišiel na to, že zmluvy sa v systéme rezortu obrany dajú antidatovať, čo následne zakázal.