Slovenské lodenice Komárno, a.s.
Spoločnosť Slovenské lodenice Komárno, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od októbra 2000, eviduje základné imanie vo výške 8,96 mil. . Zaoberá sa vývojom, výskumom, projekciou a konštrukciou lodí a plávajúcich zariadení, ako aj prenájmom lodí, lodných zariadení, strojov, prístrojov a motorových vozidiel, okrem malých plavidiel a športových plávajúcich zariadení. Vykonáva obchodnú činnosť so strojárskymi výrobkami a zariadeniami pre lodnú dopravu.
V súčasnosti vo firme pracuje 289 kmeňových zamestnancov a zhruba 100 externých pracovníkov. Vedenie firmy predpokladá, že ku koncu februára stratí zamestnanie 25 kmeňových a väčšina externých pracovníkov, teda približne 120 zamestnancov.
V priebehu ďalších dvoch mesiacov sa počet zamestnancov zníži na 70, čo predstavuje prepustenie ďalších 190 pracovníkov.
Podľa podpredsedu predstavenstva Slovenských lodeníc Romana Skalu je záujem nemeckých zákazníkov o stavbu dvoch námorných nákladných lodí stále aktuálny, ale len za pomoci ich predfinancovania poskytnutím poistenia, resp. úveru prostredníctvom Eximbanky.
Ak banka financie neposkytne, môže okrem zamestnancov firmy stratiť prácu aj množstvo pracovníkov vo firmách naviazaných na Slovenské lodenice, čo podľa odhadov môže byť 500 až 600 ľudí.
Mesto Komárno bije na poplach a k situácii vedenie mesta v piatok zvolalo tlačovú besedu. „Aby k tejto situácii nedošlo, je potrebná pomoc zo strany vlády a príslušného ministerstva, a to čím skôr. Ak sa nepodarí zabezpečiť financovanie stavby lodí, ukončia svoju 114-ročnú púť jediné lodenice na Slovensku,“ povedal hovorca mesta Róbert Králik.
Hromadné prepúšťanie 2 300 ľudí len nedávno ohlásila Nokia v Komárome, kde pracuje veľa Slovákov. Spolu s počtom zamestnancov, ktorí pracujú vo firmách naviazaných na Nokiu, tak môže prísť o prácu až 2 800 ľudí, z toho asi dve tretiny Slovákov, najmä z komárňanského okresu, upozornilo vedenie mesta.
Zároveň upozornilo na to, že v ostatných 20 rokoch sa v komárňanskom regióne nezrealizovala žiadna väčšia investičná akcia a vláda odsunula aj vybudovanie priemyselného parku v Chotíne pri Komárne. „Poľnohospodárstvo v regióne je už roky na kolenách. Ak sa niečo v tejto veci nepohne na najvyššej úrovni, Komárno a okolie bude onedlho ďalšou hladovou dolinou,“ myslí si vedenie mesta.