BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Štyritisíc eur pôjde budúci rok na „analýzu situácie v oblasti obchodovania s ľuďmi a s ňou súvisiaceho dopytu po sexuálnych službách a vypracovanie koncepčného materiálu s návrhmi riešení,“ ktorá je súčasťou Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2011 – 2014.
Návrh ministerstva vnútra dnes schválila vláda. Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi si tento rok vyžiada 250-tisíc eur, každý ďalší programový rok to bude 270-tisíc eur.
S financovaním sa má počítať v rozpočte. Okrem analýzy pôjdu financie napríklad aj na „propagačnú kampaň prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov o existencii problému obchodovania s ľuďmi vo všetkých jeho formách, so zameraním najmä na nútenú prácu, ako aj o rizikách predurčujúcich potenciálnu obeť obchodovania s ľuďmi.“
Objasnenosť klesá
Počet objasnených trestných činov obchodovania s ľuďmi za predchádzajúce tri roky klesá. Vyplýva to z údajov, ktoré sú v schválenom materiáli ministerstva vnútra. V roku 2008 zaznamenal špecializovaný útvar Prezídia Policajného zboru pri odhaľovaní trestných činov obchodovania s ľuďmi 11 prípadov, z ktorých objasnil päť. O rok neskôr to bolo deväť, z ktorých objasnili policajti tri. Vlani zaznamenali tiež deväť prípadov trestných činov obchodovania s ľuďmi, ale objasnili len jeden. V roku 2008 bolo v tejto kategórii trestnej činnosti poškodených 13 osôb, z toho 11 žien. O rok neskôr 11 osôb, z toho deväť žien a vlani deväť osôb, z nich osem žien. Pomer mužov a žien medzi páchateľmi je opačný, viac sú za trestné činy obchodovania s ľuďmi stíhaní muži ako ženy. V roku 2008 bolo z 12 stíhaných páchateľov deväť mužov, o rok neskôr bolo zo šiestich páchateľov päť mužov a v roku 2010 z piatich páchateľov boli traja muži.
Bezplatná linka pre obete
Začiatkom júla roku 2008 Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s IOM – Medzinárodnou organizáciou pre migráciu Bratislava zriadilo s telefónnym operátorom bezplatnú Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi, ktorá má telefónne číslo 0800 800 818. Linka je primárne určená na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia ako aj na nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou obchodovania s ľuďmi a na sprostredkovanie relevantnej pomoci.Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi zaznamenala od začiatku fungovania do 31. októbra 2010 spolu 3 372 hovorov.
Z toho bolo 1 919 hluchých volaní, to znamená volaní, keď sa po prijatí hovoru volajúci neohlásil, ani nezanechal v odkazovej schránke žiadny odkaz. Pomoc v kríze bola poskytnutá v 131 prípadoch.
Na linke pomohli aj pri overovaní agentúry poskytujúcej zamestnanie za úhradu a poskytli informácie týkajúce sa práce v zahraničí, prípadne odkázali kontaktné osoby na Policajný zbor, keďže išlo o pátranie po nezvestnej osobe a o podozrenie z trestného činu podvodu a úžerníctva alebo na iné štátne inštitúcie ako napríklad úrady práce, sociálnych vecí a rodiny alebo inšpektorát práce, keďže išlo o vybavenie sociálnych dávok, pomoc s hľadaním práce, sťažnosti na zlé pracovné podmienky.
V 182 prípadoch poskytli individuálne poradenstvo a následnú sociálnu asistenciu vzhľadom na to, že kontaktná osoba je zaradená v Programe podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. Prostredníctvom Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi bolo do 31. októbra 2010 identifikovaných 13 obetí obchodovania s ľuďmi, z čoho sa deväť obetí rozhodlo vstúpiť do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi.