Líbyii svitla nádej, znepriatelené frakcie vytvorili vládu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Libya
Foto: SITA/AP

Benghází 19. januára (WebNoviny.sk) – Znepriateleným frakciám v Líbyi sa pod dohľadom OSN podarilo vytvoriť vládu národnej jednoty, od ktorej sa očakáva obnovenie pokoja v tejto severoafrickej krajine zmietajúcej sa v násilnostiach od roku 2011, keď padol režim dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího.

Líbyjská vláda národnej jednoty má 32 členov, oznámila dnes Prezidentská rada jednoty, v ktorej sú zastúpení predstavitelia oboch v Líbyi existujúcich parlamentov, ako aj delegáti rôznych povstaleckých frakcií. Zatiaľ nie je jasné, kde bude nová vláda sídliť a či bude schopná spravovať Líbyu, krajinu s bohatými náleziskami ropy. Prezidentská rada jednoty zasadala v Tunisku.

Ako konštatovala agentúra AP, úlohou novej vlády bude okrem obnovenia stability v krajine podniknúť aj kroky v globálnom boji s príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí využili bezvládie v Líbyi a urobili si z nej jednu z bášt v oblasti severnej Afriky. Súperiace líbyjské frakcie uzavreli dlho očakávanú dohodu o spoločnej vláde 17. decembra v Maroku.

OSN už pri podpisovaní zmluvy o spoločnej vláde pripomenula, že nová líbyjská vláda môže okamžite po tom, ako sa stane akcieschopnou, požiadať o medzinárodnú pomoc v boji s IS, ako aj pri zvládaní náporu migrantov, ktorí tiež využili bezvládie v Líbyi, aby sa odtiaľ pomocou prevádzačov preplavili do Európy.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová 8. januára predstavila balík pomoci v hodnote 100 miliónov eur určený pre formujúcu sa vládu národnej jednoty v Líbyi. Mogheriniová v mene EÚ prisľúbila líbyjským predstaviteľom „technickú a logistickú“ podporu v boji proti extrémistom. Dala im však najavo, že nemôžu počítať s tým, že by štáty EÚ vyslali do Líbye pozemné vojenské jednotky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Federica Mogheriniová