Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková navrhujú zavedenie šesť mesiacov trvajúceho generálneho pardonu na vyradenie fyzicky neexistujúceho motorového vozidla z evidencie vozidiel.
Ako v predloženom materiáli vysvetlili, za vyradenie fyzicky neexistujúceho vozidla z evidencie je v súčasnosti povinnosť platiť príspevok 500 eur do Environmentálneho fondu.
Predloženým návrhom tak navrhujú v období od 1. mája 2025 do 31. októbra 2025 zaviesť možnosť odhlásiť neexistujúce motorové vozidlo z evidencie za znížený príspevok do Environmentálneho fondu na úrovni 50 eur.
Fyzicky neexistujúce vozidlá
Poslanci v návrhu priblížili, že v súčasnosti sú na Slovensku v evidencii vozidiel desaťtisíce motorových vozidiel, ktoré už fyzicky neexistujú. Presnejšie dáta o tom, koľko ich je, nie sú k dispozícii, pretože tieto dáta sa nezbierajú a ani sa zbierať nedajú. Štát preto nemá ako zistiť, ktoré motorové vozidlo existuje, a ktoré nie.
Funkcie by sa okrem Soláka podľa KDH mal vzdať aj Šutaj Eštok, SaS hovorí o potvrdení rozkladu polície
„Množstvo fyzicky neexistujúcich vozidiel je možné len odhadovať z dvoch základných parametrov – z množstva vozidiel, ktoré nemajú platné povinné zmluvné poistenie (PZP) a z množstva vozidiel, ktoré nemajú platnú povinnú technickú kontrolu vykonávanú v staniciach technickej kontroly (STK). Podľa aktuálnych údajov asi deväť percent evidovaných vozidiel nemá uzatvorené platné PZP, čo predstavuje približne 300-tisíc vozidiel,“ doplnili poslanci.
Platba za vyradenie vozidla
Ak ide o platnú STK, aktuálne štatistiky nie sú dostupné. Predkladatelia pripomenuli, že v roku 2014 ministerstvo dopravy odhadovalo približne 150-tisíc vozidiel bez platnej STK, pričom pre desaťtisíce z týchto vozidiel je dôvodom, že už fyzicky neexistujú. Podľa poslancov za SaS je teda prirodzené, že majitelia neexistujúcich vozidiel nechcú platiť za ich vyradenie 500 eur.
Podpredseda parlamentu Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z Únie a NATO, Pellegrini reagoval okamžite
„Vyžadovanie 500-eurového poplatku za vyradenie je značná suma. Tieto situácie sa vo väčšine prípadov týkajú sociálne slabších občanov, pre ktorých je suma 500 eur likvidačná. Navrhovaný generálny pardon má v tomto smere aj sociálny rozmer,“ doplnili predkladatelia návrhu s tým, že je vo všeobecnom záujme, aby štát mal čo najpresnejší prehľad o vozidlách, ktoré sú evidované, a ktoré reálne existujú.
„Tento návrh zákona robí hrubú čiaru za pochybeniami tých, ktorý s motorovými vozidlami po doslúžení nenakladali tak, ako nakladať mali a zároveň pomôže vyčistiť evidenciu od motorových vozidiel, ktoré reálne neexistujú,“ uzavreli poslanci.