Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že právna úprava zavedenia transakčnej dane, ktorá je súčasťou konsolidačného balíčka, je v rozpore so slovenskou ústavou a môže byť aj v rozpore s európskym právom.
Obráti sa preto na Ústavný súd SR a bude žiadať pozastavenie účinnosti zákona. Zároveň vyzýva vládu, aby pre ochranu slovenskej ekonomiky, podnikateľov a konkurencieschopnosti túto daň zrušila.
Škodlivá transakčná daň
„Transakčná daň je absolútne škodlivá. V eurozóne nie je krajina, ktorá by túto daň mala. Ak by chcel niekto ublížiť slovenskej ekonomike, ťažko by sa našlo lepšie riešenie,“ povedal poslanec za SaS Marián Viskupič. Podľa neho reálne hrozí, že Európska únia bude mať so zavedením tejto dane na Slovensku problém a môže ju zastaviť.
Zmier s Babišom bol uzavretý po dôkladnom zvážení právnej situácie, reaguje ministerstvo vnútra na kritiku opozície
„Sme presvedčení, že nielen spôsob, akým sa konsolidačný balíček vrátane transakčnej dane dostal do parlamentu, je v rozpore so základnými princípmi, na ktorých stojí právny štáty,“ dodala poslankyňa Mária Kolíková.
Absencia verejnej diskusie
Podľa nej chýbala odborná, ako aj široká verejná diskusia o dopadoch transakčnej dane, ktorá je ojedinelá. Nezaradená poslankyňa Martina Holečková doplnila, že transakčná daň veľmi uškodí mimovládnym neziskovým organizáciám, ktoré prídu takto o množstvo peňazí.
Opozícia ostro kritizuje zmier medzi ministerstvom vnútra a Babišom, hnutie Slovensko chce odvolať Šutaja Eštoka (video)
Pýta sa vlády, kto bude rozhodovať o tom, ktoré neziskovky budú mať výnimku z platenia tejto dane, či medzi nimi bude napríklad aj Transparency International, ktorá kontroluje transparentnosť politických strán, čo sa niektorým politikom nepáči. Dodala, že ak vláda nedokáže transakčnú daň zrušiť, nech z nej aspoň vyjme všetky neziskovky a nerobí z nich strašiaka.