Levoču a 18 obcí čakajú dnes nové obecné voľby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Levoča
Pohľad na renesančnú zvonicu a kostol sv. Jakuba v Levoči. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Starostov, poslancov obecných zastupiteľstiev a jedného primátora volia dnes v 18 obciach a v jednom meste, v Levoči. Pôvodne sa nové obecné voľby mali konať v 19 obciach, no v Harakovciach (okres Levoča) sa nekonajú. Dôvodom je, že na funkciu miestneho starostu opäť nikto nekandidoval.

O vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí rozhodol 23. marca predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS). Z 18 obcí by si obyvatelia piatich mali doplniť počet poslancov obecného zastupiteľstva, v 10 voliči vyberajú nového starostu a v prípade troch obcí volia poslancov aj starostu. V meste Levoča sa primátorské voľby opakujú preto, lebo riadne vlaňajšie novembrové vyhlásil Ústavný súd za neplatné. Podľa zákona sa hlasuje do 20:00. Ak je to potrebné, mohli niekde začať hlasovanie skôr, no všade musia byť volebné miestnosti otvorené do 20:00.

Starostov volia dnes v týchto 10 obciach: Trebichava (Bánovce nad Bebravou), Nový Tekov (Levice), Bajtava (Nové Zámky), Jedľové Kostoľany (Zlaté Moravce), Oščadnica (Čadca), Banský Studenec (Banská Štiavnica), Bzovská Lehôtka (Zvolen), Lenartov (Bardejov), Lažany (Prešov) a Husák (Sobrance).

Iba poslanecký zbor by podľa rozhodnutia predsedu parlamentu mali doplniť voliči v pätici obcí, konkrétne v: Jablonici (Senica), Starom Hrádku (Levice), Kvačanoch (Liptovský Mikuláš), v Hornej Mičinej (Banská Bystrica) a v Hradisku (Kežmarok).

Poslanecké a tiež starostovské voľby sa konajú v troch obciach: Vyšná Boca (Liptovský Mikuláš), Dolná Lehota (Brezno) a Svinia (Prešov).

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné alebo zruší výsledok volieb. Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce, alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa napokon konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorý nie je náhradník a tiež po uvoľnení funkcie starostu či primátora.

Funkciu starostu v obciach, kde nezvolili starostu alebo kde Ústavný súd SR vyhlásil vlaňajšie komunálne voľby starostu za neplatné či starostovi zanikol mandát, by mali zastávať predchádzajúci starostovia. Ak predchádzajúci starosta viesť obec z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce, preberie vedenie obce zástupca starostu. Zástupca starostu alebo predchádzajúci starosta plnia úlohy starostu až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub.

Voľby

Levočania si primátora vyberajú z dvoch kandidátov

Levočania si dnes zopakujú primátorské voľby. Ústavný súd ešte v marci vyhlásil novembrové voľby primátora za neplatné. Tie sa skončili tesnou výhrou súčasného primátora Miroslava Vilkovského. Podporilo ho 2186 ľudí, pričom jeho najvážnejší protikandidát Milan Majerský vtedy získal len o 12 hlasov menej. Práve Milan Majerský namietal neústavnosť novembrových volieb primátora v Levoči, ústavný súd mu dal za pravdu. Súčasný primátor Miroslav Vilkovský a učiteľ Milan Majerský sa dnes opäť pobijú o primátorské kreslo. Obaja bojujú so širokou podporou politických strán. Milan Majerský je spoločným kandidátom KDH, SDKÚ-DS, OKS, Most-Híd, SDĽ, SaS. Miroslava Vilkovského podporuje koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, ND, HZD, SF. V Levoči je napätá situácia už od posledných komunálnych volieb. Primátorské voľby síce vyhral Miroslav Vilkovský, väčšinu v mestskom zastupiteľstve však má pravicová koalícia.

Volebné miestnosti sú v Levoči otvorené od 7:00. V desiatich volebných miestnostiach môže vyše 11 000 oprávnených voličov hlasovať do 20.00. Výsledky opakovaných primátorských volieb by mohli byť podľa zapisovateľky mestskej volebnej komisie Gabriely Lisoňovej známe veľmi skoro, keďže sa volí len primátor z dvojice kandidátov.

Voľby starostu sa dnes mali konať aj v obci Harakovce v okrese Levoča. Ani na tretí pokus sa tu však voľby neuskutočnia. Dôvodom je skutočnosť, že v tejto dedinke s takmer 70 obyvateľmi nemá o starostovskú stoličku nikto záujem. Voľby starostu sa tu neuskutočnili už na jeseň minulého roku, ani v následných doplňujúcich voľbách v marci tohto roku. Podľa Ladislava Maličkého z Obvodného úradu v Poprade, voľby starostu sa tu zopakujú opäť na jeseň. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však ani vtedy voľby neuskutočnia. Podľa Maličkého je v Harakovciach záujem spojiť sa s neďalekou obcou Dúbrava, a to sa môže udiať až pred riadnymi komunálnymi voľbami, takže neobsadené kreslo starostu tam zostane asi až dovtedy. Podľa zákona obec vedie až do zvolenia nového starostu predchádzajúci. Poslednou zvolenou starostkou v Harakovciach bola Božena Melíšková.

Voľby_VÚC

V troch obciach Banskobystrického kraja si volia starostu

Občania troch obcí Banskobystrického kraja si dnes volia nového starostu. V Dolnej Lehote v okrese Brezno a v Banskom Studenci v okrese Banská Štiavnica preto, lebo výsledky novembrových komunálnych volieb Ústavný súd SR vyhlásil za neplatné, v Bzovskej Lehôtke v okrese Zvolen starosta vo februári odstúpil z funkcie.

Občania Dolnej Lehoty si starostu vyberajú spomedzi štyroch kandidátov. Viera Hudíková kandiduje za Smer-SD, Ivan Šteller za koalíciu SaS – SDKÚ-DS, Juraj Malček a Jaroslav Toman sú nezávislými kandidátmi. Pôvodne sa mali v tejto obci voľby starostu opakovať preto, lebo Šteller a Hudíková v novembrových komunálnych voľbách ako najúspešnejší spomedzi vtedajších štyroch kandidátov získali zhodný počet hlasov. Následne však Ústavný súd SR vyhlásil pre neústavnosť a nezákonnosť za neplatné voľby starostu aj poslancov, čím vyhovel sťažnosti Štellera a jedného z kandidátov na poslancov. Dôvodom bol nezákonný postup volebnej komisie pri sčítavaní hlasov aj uložení volebnej dokumentácie. Na sčítavaní hlasov sa zúčastnili nielen členovia komisie, ale aj zapisovateľka.

O post starostu Banského Studenca sa uchádzajú dvaja kandidáti: Mária Kašiarová ako nezávislá kandidátka a kandidát koalície SDKÚ-DS – SaS – KDH Pavol Santoris. Novembrové voľby, v ktorých Kašiarová získala spomedzi šiestich kandidátov najviac hlasov a Santoris bol druhý, Ústavný súd SR na základe Santorisovej sťažnosti zrušil, pretože Kašiarová bola zapisovateľkou volebnej komisie a zúčastnila sa aj na sčítavaní hlasov.

V Bzovskej Lehôtke je výsledok dnešných volieb ľahko predvídateľný, keďže tam na starostu kandiduje len Martin Kubík, nominant ĽS-HZDS a terajší zastupujúci starosta. Predchádzajúci starosta Jozef Pálka odstúpil k 28. februáru.

Voľby

V Oščadnici kandidujú na starostu štyria, vo Vyšnej Boci jedna

V Žilinskom kraji sa dnes konajú doplňujúce voľby starostu v dvoch obciach – Oščadnici a Vyšnej Boci. V Oščadnici majú štyroch kandidátov, vo Vyšnej Boci je kandidátka jedna.

V lyžiarsky známej kysuckej obci Oščadnica kandidujú na starostu v opakovaných voľbách štyria nezávislí. Vlani v novembri prehral dovtedajší starosta Miloslav Šulgan s víťazom volieb Mariánom Plevkom o šesť hlasov. Šulgan požiadal Ústavný súd SR, aby prešetril regulárnosť volieb a ten začiatkom marca vyhlásil novembrové voľby starostu za neplatné. Šulgan aj Plevko sa rozhodli opäť kandidovať. O hlasy viac ako štyritisíc oprávnených voličov sa v sobotu budú uchádzať 30-ročný technicko-administratívny pracovník Peter Ohrádka (nezávislý), 32-ročný odborný referent na úseku výstavby Marián Plevko (nezávislý), 33-ročný štátny zamestnanec Dušan Poláček (nezávislý) a 52-ročný starosta obce Miloslav Šulgan (nezávislý).

Miloslav Šulgan, ktorý v novembrových komunálnych voľbách prehral o šesť hlasov, žiadal ústavný súd, aby preveril 28 neplatných lístkov i regulárnosť volieb. V takmer šesťtisícovej lyžiarsky známej obci malo o post starostu záujem deväť kandidátov. Z 4 362 oprávnených voličov prišlo k volebným urnám 2 477. Volebné komisie posúdili, že 28 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo neplatných. K volebným urnám v Oščadnici prišlo vlani v novembri takmer 57 percent zo 4 362 oprávnených voličov. Z 2 448 platných hlasovacích lístkov dostal Marián Plevko (nezávislý) 641, Miloslav Šulgan (nezávislý) 635, Peter Ohrádka (nezávislý) 453 a Martin Poláček (Smer-SD – SNS – ĽS-HZDS – HZD) 314 hlasov.

Za neplatné vyhlásil Ústavný súd SR aj vlaňajšie novembrové voľby starostu a poslancov v liptovskej Vyšnej Boci. Štyria neúspešní kandidáti namietali neústavnosť a nezákonnosť volieb s odvolaním sa na nedodržanie demokratických princípov a pravidiel slobodnej súťaže politických síl. Súdu sa sťažovali, že krátko pred voľbami narástol v ich obci počet oprávnených voličov o takmer 60 percent. V októbrovom referende mala Vyšná Boca zapísaných 78 oprávnených voličov s trvalým bydliskom v obci, o pár týždňov neskôr, v novembrových komunálnych voľbách už evidovali 123 voličov. Na kandidátke pre dnešné voľby nakoniec figuruje len starostka, na ktorú sťažnosti smerovali. Ľubica Trégerová tentoraz nekandiduje ako nominantka Smeru-SD, ale ako nezávislá. K volebným urnám vo Vyšnej Boci prišlo vlani v novembri 115 zo 123 oprávnených voličov, čo je takmer 94-percentná účasť. Zo 114 platných hlasov pri voľbe starostu dostala Ľubica Trégerová (Smer-SD) 75 a Pavel Králik (SaS) 39 hlasov.

Voľby

V troch obciach Nitrianskeho kraja si dnes zvolia starostu

V troch obciach Nitrianskeho kraja si dnes obyvatelia volia starostu, šéf samosprávy chýba v Bajtave, Jedľových Kostoľanoch a v Novom Tekove. V Bajtave v okrese Nové Zámky sa voľby opakujú, lebo v riadnych voľbách v novembri 2010 získali dvaja kandidáti zhodný počet hlasov. Starosta Jozef Struhár (nezávislý) aj jeho vyzývateľ Jozef Benkó (nezávislý) dostali obaja po 147 hlasov. Struhár je na čele obce od roku 2002. Oprávnených voličov bolo 330, z nich odvolilo 295, platných hlasov bolo 294.

V Jedľových Kostoľanoch v okrese Zlaté Moravce vyhral riadne komunálne voľby Vladimír Ďatko. Po zhruba troch mesiacoch sa však funkcie vzdal, ako dôvod uviedol invektívy voči jeho osobe. O priazeň 786 oprávnených voličov sa teraz uchádzajú bývalý starosta Jozef Ďuriač (ĽS-HZDS), inžinier Milan Dobiaš (SNS), účtovníčka a vedúca školskej jedálne Erika Ferová (nezávislá) a zastupujúci starosta a podnikateľ Dušan Kazimír (nezávislý). Informovala o tom zapisovateľka volebnej komisie Kristína Povodová.

Z piatich kandidátov si budú starostu vyberať obyvatelia Nového Tekova v okrese Levice. Voľby sa tu opakujú z rozhodnutia Ústavného súdu, na ktorý sa obrátil neúspešný kandidát Ladislav Nagy. S víťazkou volieb Silviou Hruškovou, ktorá získala 210 hlasov, prehral len o jediný hlas. Vo svojej sťažnosti na Ústavnom súde poukázal na to, že volebná komisia prepočítavala hlasy viackrát, vždy s rôznym výsledkom. Až do riadneho vyhlásenia výsledku nových volieb zostáva vo funkcii doterajšia starostka Viera Pappová. Ako agentúru SITA informovala zapisovateľka obecnej volebnej komisie Viera Lojeková, o hlasy 701 voličov sa uchádzajú Silvia Hrušková (nezávislá), Ladislav Nagy (Smer-SD), Iveta Zajacová (SaS), Marián Petruška (nezávislý) a Michal Berežný (SNS).

Starostu si občania volia aj v jednej obci Trenčianskeho kraja. V Trebichave v okrese Bánovce nad Bebravou si volebný súboj zopakujú súčasná starostka Iveta Hanková (Smer-SD) a jej vyzývateľka bývalá starostka Marta Pajtinková (KDH). V najmenšej obci Podhoria majú len 45 oprávnených voličov. V riadnych komunálnych voľbách v novembri 2010 získala Hanková 18 hlasov a Pajtinková 14. Pajtinková napadla výsledok na Ústavnom súde SR, ktorý výsledok volieb zrušil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav NagyMilan MajerskýMiroslav VilkovskýRichard Sulík