BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Lekárski odborári žiadajú predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, aby presvedčil vládu, aby stiahla z rokovania Národnej rady SR novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Tá by mala v prípade schválenia okrem iného dať kabinetu od apríla tohto roka právo rozhodnúť o ukončení štrajku zdravotníckych pracovníkov. Novela je pritom zaradená do programu najbližšej schôdze, poslanci by o nej mali rokovať v prvom čítaní.
Lekárske odborové združenie (LOZ) tvrdí, že nová legislatíva kriminalizuje lekárov a vníma ju ako akt politickej pomsty. Zároveň sa mu nepáči, že vláda predložila novelu do parlamentu bez pripomienkového konania a bez prerokovania v legislatívnej rade vlády.
„Myslíme si, že každému človeku, aj tomu bez právnického vzdelania, je jasné, že vláda, ktorá ovláda zdravotnícke zariadenia by nemala byť tým nezávislým arbitrom, ktorý by mal mať právo zrušiť štrajk zdravotníckych pracovníkov a ministerstvo zdravotníctva by nemalo byť tým subjektom, ktoré bude udeľovať pokuty až do desaťnásobne vyššej sumy oproti zákonu o hospodárskej mobilizácii a fakticky odnímať právo vykonávať zdravotnícke povolanie zabránením registrácie na 10 rokov bez súdu. Ide podľa nás o typický konflikt záujmov,“ píše sa v liste LOZ. Predseda združenia Marian Kollár list adresoval šéfovi parlamentu ako aj predsedom všetkých parlamentných politických strán. Rozhodovať o týchto veciach by mal podľa odborárov jedine nezávislý súd tak, ako to je doteraz.
Dôsledkom bol núdzový stav
Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti schválila vláda v polovici decembra 2011. Reagovala ňou na krízovú situáciu v zdravotníctve, keď koncom septembra uplynulého roka podalo v slovenských nemocniciach výpoveď asi 2 400 lekárov. Neskôr polovica z nich výpoveď stiahla. Kabinetu sa s lekármi nepodarilo dohodnúť, a tak vyhlásila v 13 obvodoch núdzový stav. Ani počas neho sa však v niektorých zariadeniach situácia neupokojila, keďže mnohí lekári nenastúpili napriek pracovnej povinnosti do služieb. Napokon sa obe strany dohodli.
Podľa novely by v budúcnosti zdravotnícki pracovníci museli počas krízovej situácie vykonať povinnosti uložené príslušnými orgánmi na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Za porušenie tejto povinnosti im budú hroziť sankcie, a to pokuty až do výšky 3 300 eur alebo aj zrušenie registrácie príslušnou komorou.
V takomto prípade bude môcť zdravotník požiadať o obnovenie registrácie najskôr po uplynutí desiatich rokov od zrušenia registrácie. Zároveň by mal podľa novely Trestného zákona, ktorú už taktiež odobrila vláda a v prvom čítaní by o nej mal rokovať parlament na nadchádzajúcej schôdzi, za porušenie povinností počas krízovej situácie v budúcnosti hroziť trest pobytu za mrežami.