BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Farmaceuti volajú po reforme ďalšieho vzdelávania. Požadujú napríklad prehodnotiť existujúce špecializačné a certifikačné odbory podľa aktuálnych svetových trendov, či zmeniť systém sústavného vzdelávania farmaceutov. Dôraz by sa pritom mal klásť na odborné semináre a nie na spoločenské akcie.
Potrebné je podľa nich aj to, aby sa absolventi farmácie uplatnili aj v iných sférach farmácie, nie iba v lekárni. Za dôležitý považujú aj užší kontakt s praxou.
Model vzdelávania nemá ucelenú koncepciu
„Našej stavovskej organizácii veľmi záleží na tom, aby sa odbornosť našich mladších kolegov už aj počas univerzitného štúdia skvalitňovala a aby boli lepšie pripravení do praxe. V konečnom dôsledku to prinesie neoceniteľný benefit nielen im samotným, ale aj pacientom, s ktorými sa v lekárni dostanú do kontaktu,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Tibor Czuľba.
Prvý viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ zas poukazuje na to, že súčasný model sústavného vzdelávania farmaceutov v praxi nemá ucelenú koncepciu, predstavujú ho ad hoc organizované podujatia, a to či už komorou alebo rôznymi komerčnými subjektmi.
Potrebu reformy vraj potvrdzuje prax
„Potreba reformy je nevyhnutná, skúsenosti z praxe to jednoznačne potvrdzujú, preto sa v budúcnosti jednoznačne budem zasadzovať za schválenie súvislých a obsahovo hodnotných dlhodobých programov sústavného vzdelávania tak, aby slovenskí pacienti mali istotu, že farmaceuti majú vždy aktuálne a správne vedomosti,“ skonštatoval Sukeľ.
Potreba reformy vzdelávania farmaceutov vyplynula z diskusie na 12. ročníku Zemplínskych lekárnických dní, ktoré organizuje SLeK.